środa, 30 maja 2012

Fotografia jako narzędzie krytyczne – spojrzenie na współczesne miasto


Dzisiaj o 16:00 w Bunkrze Sztuki. ZAPRASZAM!
Będzie o Johnie Daviesie, Jeffie Brouwsie, Alejandro Cartagenie oraz także o projekcie „Nowe Miasto, który wspólnie z Elżbietą Janicką właśnie realizujemy.

Elżbieta Janicka/Wojciech Wilczyk NOWE MIASTO, Warszawa, ul. Chłodna, 14.04.2012

A właśnie, na widocznym na zdjęciu beżowym domu, pojawiła się kilka tygodni temu tablica o treści Aleja Ofiar Szmalcowników. Tablica ta w barwach czerwono-niebieskich, czyli typowych dla nazw ulic w stolicy, powisiała przez parę godzin i ją oczywiście ją zdjęto. Nowa nazwa tej arterii zaproponowana przez anonimowego jak dotąd autora (autorów?) jest niestety jak najbardziej adekwatna dla tego miejsca...

3 komentarze:

  1. Szkoda, że nie mogę przyjechać, bo zapowiada się interesująco, szczególnie że wymienieni autorzy praktycznie nie istnieją w polskiej części internetu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Aleja Ofiar Szmalcowników... Brak konkretów na ten temat w sieci, a projekt bardzo ciekawy. Prowokacja w słusznej sprawie - tak, jak lubię.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli idzie o tą "aleję szmalcowników", to jest wypowiedź Zbigniewa Dłubaka, która padła w rozmowie z Elą Janicką. I ona ją cytuje w swojej książce "Festung Warschau" (polecam!!!). Ela ma nagrany obszerny wywiad z Dłubakiem, który miał się ukazać, jako książka w Archeologii Fotografii, ale pewne zawirowania - tak to nazwijmy - odsunęły publikację w czasie. Więc można przypuszczać, że ta akcja/prowokacja ma takie źródło "faktograficzne" ;)

    OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.