środa, 29 sierpnia 2012

Requiem dla Koksowni Huty Królewskiej


12.02.2002

Widoczne na zdjęciu betonowe silosy wysadzono w powietrze przedwczoraj i wczoraj (informację o tym podał na Facebooku Maciej Mutwil).
Pierwszy raz na teren dawnej Huty Królewskiej (mającej w swej historii imiona: Konigshutte, Piłsudski i Kościuszko) wszedłem przez dziurę w ogrodzeniu zimą 1997. Miałem ze sobą Nikona F90.
W tym samym roku latem kupiłem Hasselblada 500C/M (używam go do tej pory) i jesienią wszedłem znowu na wspomniany teren, jednak zdjęcia robione z ręki i standardowym Planarem (nie miałem wtedy innej optyki), nie za bardzo mi podeszły.
Na a kilka lat później, tzn. w 2001, 2002 i 2003 podczas realizacji "Czarno-Białego Śląska" bywałem tam wielokrotnie (i zawsze nielegalnie)...
12 lutego 2002 przyjechałem do Chorzowa wcześnie rano, była lekka mgła i część zdjęć zrobiłem tuż przed wschodem słońca. A potem, kiedy ognista tarcza gwiazdy wysunęła się ponad horyzont, ustawiłem się w cieniu filara sześcionożnego silosu na węgiel i wykonałem serię wariantowych ekspozycji, nie będąc pewny, jak na takie ekstremalne oświetlenie zareaguje poczciwy Ilford FP-4 plus (zareagował wprost idealnie).

12 komentarzy:

 1. A jakim to obiektywem robiłeś w tym Hasselbladzie? Jakie w ogóle do niego masz obiektywy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu 50mm, a mam też 40, 80, 120, 250 + shift-converter x1,4. I też 45 z ArcBody.

   Usuń
 2. Szkoda, że u nas nie powstanie coś takiego: http://www.ruhrgebiet-industriekultur.de/henrichshuette.html
  Huta a w niej ścieżka edukacyjna, parę atrakcji dla dzieciaków i restauracja w jednym z budynków :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale już 10-15 lat temu trzeba by to zabezpieczyć przed złomiarzami, no i żeby też nic nikomu na łeb nie spadło. A nic nie zrobiono... Mógłby z tego powstać kapitalny "park postindustrialny".
   A tak w najlepszym razie będzie mall "Huta Królewska" City Center albo Konigshutte Plaza czy może Steel Mills Apartments, Amoniak Residence... etc. ;)

   Usuń
  2. Jest kryzys, więc obstawiam, że śmietnik albo jakiś skład materiałów w najlepszym razie :-)

   Usuń
  3. Ludzie, więcej zaufania, jak mawiał porucznik Borewicz ;)
   Mimo kryzysu obstawiam mall, bo przecież trzeba dobić śląskie miasta poprzemysłowe. Udało się w Katowicach (po rozbudowie SCC centrum miasta i jego ulice są wieczorem całkowicie martwe, a przecież budują drugą galerię przy dworcu PKP), uda się też na pewno w Chorzowie...

   Usuń
 3. Pytam, bo coś takiego widzę na allegro:
  http://allegro.pl/hasselblad-500-c-m-planar-2-8-80-cf-i2591180056.html

  ale z obiektywem 80 mm, więc mniejsze pokrycie...

  OdpowiedzUsuń
 4. fiu, fiu, ale cena minimalna to pewnie coś około 2500-3000, stan niezły, sadząc z tych zdjęć... Teraz tylko dokupić pięćdziesiątkę za 2500 http://allegro.pl/hasselblad-cf-distagon-4-50-t-carl-zeiss-i2572965827.html i można zacząć coś działać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurde, czyli jeszcze 2500 muszę doliczyć!! Już mnie to boli.
   Zobaczymy...

   PS: Dzięki za "100!", bo nie mogę teraz na FB.

   Usuń
  2. Cena minimalna, 6 licytujących, tanio nie pójdzie. Poza tym taki sprzęt to najlepiej wpierw samemu zobaczyć i zrobić rolkę filmu.

   Usuń
  3. Wizualnie aparat nie wygląda na intensywnie eksploatowany, mój własny egzemplarz w momencie kupna robił wrażenie bardziej przechodzonego...
   I pewnie był, ale mam go już 15 lat i zrobiłem nim 5 dużych projektów i kilka mniejszych. Masz rację, że trzeba sprawdzać, ale na allegro i na ebayu kupiłem dość sporo sprzętu i właściwie nie zaliczyłem wpadki. W przypadku allegro umawiałem się wcześniej tak, że jeżeli stan sprzętu nie będzie się zgadzał z opisem, to odstępuje od kupna, a odbierałem zawsze "osobiście" i kasa z rączki do rączki.
   500 C/M to aparat z czasów bardzo solidnej produkcji, całkowicie mechaniczny... Mnie podczas tej piętnastoletniej i czasem ekstremalnej eksploatacji, tylko raz zablokowało się w korpusie lustro.

   Usuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.