poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Rozumiesz mity Azteków

Charles Reznikoff

Rozumiesz mity Azteków
i czytasz z sympatią
żywoty chrześcijańskich świętych
i mówisz z dumą:
choć urodziłeś się Żydem
nie ma w tobie nic szczególnie żydowskiego.
Ale wśród starożytnych Greków mimo to uchodziłbyś za barbarzyńcę
i nawet chrześcijańskim świętym mógłbyś nie przypaść do gustu;
a hitlerowcy
wyrwaliby z twoich subtelnych ust
złote zęby.

A tak mi się skojarzyło, po ogłoszeniu haniebnego wyroku na 3 członkinie punkowej grupy Pussy Riot oraz lekturze prawackich portali, które oczywiście we właściwy sobie sposób zinterpretowały tę rosyjską farsę sądową. A szczególnie po wczytaniu się w umieszczane na tamtejszych forach komentarze (skąd inąd na wyborczej.pl też było hardcorowo...). Wiersz Charlesa Reznikoffa z tomu By the Well of Living and Seeing and The Fifth Book of the Maccabes (1969) w przekładzie Piotra Sommera, przepisany z Literatury na Świecie nr 12 (137) z grudnia 1982.

6 komentarzy:

 1. Znowu z innej beczki, bo znowu najnowszy post: odnoszę się do Twojego komentarza wobec mojej ostatniej panoramy. U Ciebie też się gnie:

  http://hiperrealizm.blogspot.com/2012/05/niebieskie-szopienice.html
  czy tu:
  http://hiperrealizm.blogspot.com/2012/05/forever-crazy.html

  Nie wspomnę, że u Woolfa również, choćby tu: http://www.jwoolf.com/html/Large%20photo%20interior/Boston%20panoramics%20Pg.%201/Devonshire%20and%20Milk.html

  Taki to urok panoram. Ok, u mnie może nieco mocniej, ale nie zawsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ponieważ stałeś niezbyt centralnie na tym dworcu w Zabrzu, ta panoramiczna dystorsja jest mocno przewalona.
   Co czasem można uznawać za walor działań "swing-lensem" lub też takich "składanek", ale w tym przypadku raczej nie... Przynajmniej jeśli o mnie chodzi ;)

   Usuń
  2. No lewa przewalona, fakt, ale z tego się też nie strzela ;o)

   Usuń
  3. Nie strzela, jasne ;) ale w oko trochę kłuje... I raczej może to być odebrane jako rodzaj błędu, niż "świadome działanie artystyczne". Wybór jednak należy do Ciebie ;)

   Usuń
 2. A jeszcze zapytam - gdzie zaopatrujesz się w materiały do aparatów: panoramicznego i Combo Legend? Bo Mamiya pewno chodzi na "zwykłe" łatwo dostępne rolki 120.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz nawet z filmami jest spory problem... Klisze 4x5" kupowałem w sklepie www.fotonegatyw.com.pl albo na allegro. Jest też sklep www.bratex.org, gdzie mają przystępne ceny, ale nie sprzedają szitek. Ciemna dupa się z tym wszystkim powoli robi... :(

   Usuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.