środa, 31 października 2012

Stary Chorzów, złomowisko


lipiec, 2001


Czyli zapewne także PHU Marex (?). Już nie pamiętam jak tam wszedłem... Ale na pewno przy okazji fotografowania witryn sklepowych w Starym Chorzowie. Chyba po prostu zobaczyłem z ulicy tego zjawiskowego Jelcza 317 na stercie złomu i pomyślałem, że fajnie będzie wyglądać na tle budynku elektrowni. No i wygląda... Złomowisko to taki współczesny i dość oczywisty motyw vanitas. Czasami mówi się też o szrotach, jako o "cmentarzyskach samochodów". Całkiem zresztą trafnie.
I trochę a propos przyszedł mi do głowy wiersz Grzegorza Wróblewskiego pt. "Czekolada Marabou" (ale także dlatego, że to świetny tekst! - Dla wyjaśnienia: Marabou to marka duńskiej czekolady, jak się okazało po zgooglowaniu, dostępnej teraz także w Polsce).

-----

Grzegorz Wróblewski

CZEKOLADA MARABOU

Gdybym wcześniej wiedział jak
on wygląda, nigdy nie wziąłbym
tej czekolady do ust! – stwierdził
dostojny staruszek spoglądając
na wyskubanego marabuta,
który milczał za siatką.

[wiersz pochodzi z debiutanckiego tomu Ciamkowatość życia, wydanego w Bibliotece bruLionu w 1992]

5 komentarzy:

 1. Piękne.... to co, riplej w kolorze AD 2013?

  Kolor jednak daje takie nowe spojrzenie, szczególnie że Śląsk zazwyczaj jest fotografowany w BW. Co prawda wiele osób fotografuje w cyfrowym kolorze różne postindustrialne widoki, ale mam wrażenie, że bardziej im zależy na atrakcyjnej formie (elektrownia o zachodzie słońca, detale wyłaniające się z cienia itp.) niż na dokumentowaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)

   Myślałem raczej (myślę) o ripleju książki. A o ripleju tematu, w sensie topograficznym też, ale... muszę/musimy najpierw skończyć "Nowe Miasto", potem ten projekt z graffiti, potem muszę siąść i opracować zdjęcia ojca z Kazimierza i doprowadzić do publikacji albumu... Taka kolejność. Jest co robić ;)

   Usuń
 2. A witryny jeszcze istnieją, przeważnie opustoszałe i faktycznie fotografowanie ich en face to chyba najlepszy sposób.

  OdpowiedzUsuń
 3. jednak co kolor, to kolor ;] świetna klatka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Btw Agfacolor Optima 400 to był film marzenie... I komu to przeszkadzało? ;)

   Usuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.