środa, 6 lutego 2013

Lord


Ruda Śląska - Wirek, ul. Stanisława Kunickiego, 08.02.2004

My sweet Lord... ;))
Archaiczny wygląd ulicy Kunickiego od razu mnie zachwycił i wracałem tam kilka razy. Kiedy chodzi się po tych okolicach Wirka, widać, że urbanistyczny porządek tej dzielnicy w latach 70. poddany został mocnej dezorganizacji. Mnóstwo jest tutaj takich zdziesiątkowanych (jeśli idzie o zabudowę) i prowadzących donikąd uliczek, na których zapleczu wyrastają kanciaki z wielkiej płyty. 
Patron ulicy - Stanisław Kunicki, to działacz Narodnej Woli i współzałożyciel Proletariatu (z Ludwikiem Waryńskim), zwolennik prowadzenia działalności politycznej przy pomocy zamachów terrorystycznych... 

7 komentarzy:

 1. O! Nie wiedziałem o Kunickim. A mam taką ulicę dosłownie pod bokiem u siebie. Jest przy niej nasz osiedlowy Lewiatan :)

  Sympatycznie, swoją drogą, że dr Dawidowicz nie zdekomunizował Kunickiego w Krakowie. To jednak nie był tępak, choć wariat - tak.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawdę mówiąc moja wiedza na ten temat też jest świeża, chociaż twarz rewolucjonisty-terrorysty jakoś kojarzę, więc może zdjęcie było reprodukowane w "komunistycznym" podręczniku historii?
  I faktycznie Kunickiego-patrona ulic raczej nie dekomunizowano, bo chyba jest ich jeszcze całkiem spora liczba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Buraczkowe framugi rozbrajają...

  OdpowiedzUsuń
 4. nazwisko Dyzmą zalatuje i tyle ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Powieściowy/filmowy Leon Kunicki nazywał się naprawdę Kunik...
  Natomiast Stanisław Kunicki po procesie 29 członków Proletariatu zaliczył czapę na stokach warszawskiej cytadeli (został powieszony 28 stycznia 1886).

  OdpowiedzUsuń
 6. miejsce łudząco podobne do świętochłowickich Lipin. Bywałeś?

  OdpowiedzUsuń
 7. Bo to raz? ;))
  Tyle, że tam jest płasko, a w Rudzie teren jest pagórkowaty.

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.