czwartek, 11 kwietnia 2013

ŚWIEŻONKA


[2005]

Kto jeszcze pamięta dwa Autosany H9-35 z takim napisem, stojące przy DK 1 na odcinku miedzy Częstochową a Piotrkowem Trybunalskim? Jeden z nich udało mi się sfotografować w 2005.
Kiedyś też, ale w zupełnie innym miejscu i barze spróbowałem świeżonki. Prawdę mówiąc, potrawa ta przypominająca rodzaj luźnego gulaszu, zaprawionego śmietaną niespecjalnie mi wtedy podeszła...
DK-1, nazywana jest też "Gierkówką" lub "drogą śmierci". Oba określenia są jakoś tam słuszne, bo faktycznie ta quasi-autostrada powstała za miłościwego panowania I Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, ale wybudowano ją bez wiaduktów... Jest szeroka i prosta, więc kierowcy naciskają mocniej pedał gazu, a tu np. z jakiejś wiejskiej drogi wyjeżdża sobie traktor, żeby przeciąć tę arterię i... BUM!

Karol Gustaw Szymkowiak na swoim blogu cytował ostatnio Bogdana Konopkę, który o pojazdach pojawiających się na zdjęciach mówi tak: moje fotografie architektury czy tak zwanego niewidzialnego miasta – jak to sobie nazwałem – pozbawione są ludzi, nie ma też na nich samochodów, żeby nie można było powiedzieć „A Peugeot 206, on to więc musiał wykonać w takim a takim okresie”.
Ach to nieznośne "dążenie do wieczności", można by powiedzieć... 
Jednak w przypadku samochodów kwestia datowania wcale nie jest aż tak jasna i oczywista. Bo np. widoczny na zdjęciu model autobusu produkowano w latach 1975-1997 i jeszcze trochę w 2000. Kiedy przypomniałem sobie o tym kadrze, nie byłem pewien, czy został on naświetlony w 2004, 2005 czy 2006? Robiąc "Życie po życiu" celowo nie podawałem dat wykonania zdjęć ani lokalizacji, licząc na to, że informacje te z czasem się zatrą... (ach to nieznośne "dążenie do wieczności"...).

Wracając do "Gierkówki" vel "drogi śmierci", zimą 1992 okolicach Radomska skasowałem moją kochaną renówkę (Renault Traffic). Była gołoledź i w pewnym momencie tir jadący po przeciwnym pasie wpadł w poślizg, przejechał na drugą stronę, po czym się zatrzymał. Nie jechałem szybko, jakieś max. 60 km/h, jednak nie miałem możliwości, żeby wyhamować. Próbowałem zjechać na pas rozdzielający drogi, ale śnieg był mocno zmarznięty i ubity, tak że wcale nie poruszałem się wolniej. I ten czas od momentu kiedy zdałem sobie sprawę, że walnę w naczepę, aż do spektakularnego i głośnego BUM!, w moim odczuciu trwał długo. I zbliżając się nieuchronnie do tego tira (na całe szczęście uderzyłem w tylne koła) nie czułem nic, ani strachu, ani żadnych retrospektywnych filmów z przeszłości przed oczami, nic, po prostu nic (tyle w kwestii "wieczności").

6 komentarzy:

 1. To co podawali w tym barze to raczej nie mogła być prawdziwa świeżonka, bo prawdziwą robi się tylko przy świniobiciu, z mięsa świeżego, w żaden sposób jeszcze nie konserwowanego.

  No i u mnie na wschodzie (funkcjonuje także nazwa "świeżyzna") nie używa się żadnej śmietany. To po prostu wieprzowina smażona z cebulą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak myślałem, że to słowo ma świniobiciowy rodowód. Żarcie takie sobie... Cebula owszem, dużo cebuli i - choć teraz nie dam sobie głowy za to uciąć - trochę śmietany.

   Usuń
 2. W przedostatniej Polityce był artykuł o upadającej infrastrukturze w miejscach, które ominęła zmodernizowana DK1. Zdjęcia ilustrujące temat, takie sobie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakie te zdjęcia miały by niby być... Doskonałe? W "Polityce"? ;))
   Z tego co pamiętam, obie "świeżonki" ustawione były na dzikich parkingach...

   Usuń
 3. Zdjęcia w Polityce ostatnio i tak dają radę jak na poczytny tygodnik opinii. Te po DK1 robił Adam Lach.
  A tak z ciekawości, jak wrażenia odnośnie Normalizmu?

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.