poniedziałek, 15 lipca 2013

Marek Wykowski


o którego istnieniu nie miałem do tej pory pojęcia. Kilka dni temu Piotr Bekas wrzucił na Facebooka widoczne poniżej zdjęcie, 

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Jaworzno

a ponieważ jest to dobrze mi znane skrzyżowanie na obwodnicy Jaworzna, które często przejeżdżam w drodze na Śląsk, więc zgooglowałem autora i znalazłem spory set jego fotografii na serwisie Flickr, a wśród nich serię o nazwie Silesian Ballad. Jak się można domyślić na pierwszy ogień otworzyłem Śląską balladę i... z wrażenia aż krzyknąłem sobie ŁAŁ!

 Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Jaworzno

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Zabrze

Bo w większości są to miejsca, które dobrze znam (powiedziałbym, że te obrazy mam pod powiekami), a Marek Wykowski w niezwykle prosty i zarazem celny sposób przedstwia je za pośrednictwem fotograficznego medium.

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Paniówki

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Chełmek

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Katowice

Oczywiście można poruszyć tutaj kwestię wpływologii. Sam autor nie okrywa inspiracji dla tego co robi i w wywiadzie dla portalu ILOVETHATPHOTO wymienia nazwiska takie jak: Clare Richardson, Adam Jeppesen, Karin Apollonia Müller, Sophie Ristelhueber, Alec Soth, Guy Tillim i Jem Southam (w rozmowie na blogu madaboutportraits dochodzi jeszcze Joel Sternfeld). Od siebie dodałbym może (zapewne znanego Wykowskiemu) Marka Powera.

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Zabrze

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Ruda Śląska

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Modlnica

Bardzo podoba mi się sposób działania Marka Wykowskiego i chociaż śląska seria udostępniona na serwisie Flikr, ma cechy materiału roboczego (niektóre skany są nie do końca wyczyszczone), to widać w tych fotografiach zręby wizualnej narracji, która dość dobrze i w - trafnie określonej przez tytuł cyklu - "balladowej" konwencji prezentuje topografię Górnego Śląska oraz Zagłębia. Mam nadzieję, że autor tych zdjęć będzie kontynuował swoje przedsięwzięcie, tak żeby można było z zarejestrowanych kadrów ułożyć albumową publikację.

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Zabrze

 Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Dąbrowa Górnicza

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad

9 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz może Wojtek gdzie można wywołać tanio i zawodowo slajdy kolorowe średniego formatu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest tanio... http://www.konaszewska-pyla.pl/strona.php?31254

   Usuń
  2. Dziękuję za adres :)

   Co do Marka Wykowskiego, to gość ma niewątpliwie talent i będzie miał (jak nie odpuści ciężkiej pracy) klasę! Do takich fotografów będzie należała przyszłość polskiej fotografii. Moim zdaniem powinien wysłać swoje prace do prezentacji w Kwartalniku Fotografia. Ma wystarczającą dużo dobrego by złożyć fajny zestaw. Ktoś powinien mu pomóc przebrać te foty, bo on sam miesza prace przeciętne z absolutnymi perełkami, ale każdy ma takie początki. Powinien popracować też nad wyrazem twarzy, pozą modeli i tłem w przypadku portretów. Zbyt dużo w tym sztuczności, albo przypadkowości nie pod kontrolą, ale ogólnie to wschodzi nam gwiazda. Trzymam kciuki.

   Usuń
 3. Pamiętam mój cielęcy zachwyt tym zestawem, kiedy na niego trafiłem pierwszy raz. Świetna rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 4. przyjemne oku. nie znałam. dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że trafiłem na ten "blog". "Ciekawy" artykuł, dobre foty. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.