sobota, 28 września 2013

"Niewinne oko nie istnieje" na wystawie "Sztuka polska wobec Holokaustu" w Żydowskim Instytucie Historycznym

Świetną wystawę Sztuka polska wobec Holokaustu, która prezentowana jest w Żydowskim Instytucie Historycznym im Emanuela Ringelbluma w Warszawie, już tutaj kilkakrotnie ansonsowałem (tak w ogóle to jest to najbardziej prestiżowa zbiorowa wystawa w jakiej miałem okazję i zaszczyt uczestniczyć). Pretekstem do tego wpisu jest natomiast filmik, na jaki natknąłem się w serwisie youtube.com, nakręcony przez  ekipę z ŻIH-U, w którym opowiadam o pokazywanym na wystawie projekcie Niewinne oko nie istnieje i nie tylko. Zapraszam do oglądania!


2 komentarze:

  1. Panie Wojtku, świetny pomysł!
    W Inowrocławiu jest plac JPII, od strony północnej specjalna instalacja papieska, a od południowej Jan Kasprowicz na tronie. Do tego drzewa, trawnik. Cały ten plac mieścił wielką synagogę, spaloną przez Niemców. Jednak w całej swojskości placu nie ma żadnej informacji o nieistniejącej synagodze. I nikomu to nie przeszkadza.

    OdpowiedzUsuń
  2. :) Dzięki!
    Na wystawie w ŻIH-u jest pokazywany np. absolutnie genialny informelowy obraz Alfreda Lenicy pt. "Getto II", malowany w latach 1948-1959 (czyli z przerwą na socrealizm... Na którym tytułowy obszar płonie).

    OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.