wtorek, 5 listopada 2013

Kirkut w Lesku


Szperając wczoraj w portfoliach fotografów agencji Magnum natknąłem się na takie zdjęcie Bruno Barbey'a, które pochodzi z albumu Portrait of Poland, wydanego w 1982 roku.

Bruno Barbey POLAND. Silesia region. Village of Lesko. 1981. Old Jewish cemetery - Tak dosłownie jest podpisana ta fotografia w portfolio na stronie agencji, oczywiście trzeba od razu sprostować, że Lesko nie leży na Śląsku, ale tego rodzaju topograficznych błędów jest w polskim zestawie Barbey'a mnóstwo. 

W 2007 roku, kiedy podczas pracy nad projektem Niewinne oko nie istnieje odwiedziłem Lesko w celu sfotografowania zachowanej tam synagogi, poszedłem też na mieszczący się po drugiej stronie ulicy cmentarz. Pasących się na nim owiec wtedy nie spotkałem, ale zaskoczyła mnie niesamowita ilość śmieci, jakie walały się pośród zarośniętych krzakami kamieni nagrobnych.

15 komentarzy:

 1. W ogóle jego cały album "Poland" jest świetny. Pomijam obserwacje religijno-solidarnosciowe, ale ujęcia miast są świetne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest tam trochę fajnych rzeczy, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej udało mu się sfotografować przedstawicielkę tzw. Stowarzyszenia Niewiast (starsza panie w sukni ślubnej). Kiedy ja sam robiłem zdjęcia w Kalwarii, one już nie uczestniczyły w sierpniowych procesjach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przy okazji zauważyłem, ze zacytowane przez Ciebie zdjęcie nosi ślady jakiegoś manewru rozjaśniającego. U Ciebie cienie są pomarańczowawo-brązowe, u Barbeya - ciemniejsze...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nic nie dodawałem "od siebie", zadziałał chyba "system konwersji" oprogramowania blogspota... Faktycznie jest jaśniej, ale jak wyświetlam plk z folderu, co go mam w kompie, to jest tak samo, jak na stronie Magnum. Spróbuję więc zrobić ripleja ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapisałem go teraz jako sRGB i jest lepiej :)

   Usuń
  2. Racja! Trzeba to wyłączyć w ustawieniach googla - sam miałem ten problem.
   Google > Ustawienia konta (Google+) > Google+ > Odznacz autokorekta i autoefekty w dziale zdjęcia

   Usuń
  3. Wyszło teraz bardzo kontrastowo. Polecam powyższy sposób. Wtedy gugiel nie będzie ingerował, co jest też ważne również w przypadku Twoich zdjęć.

   Usuń
  4. Teraz jest dokładnie tak samo, jak to widzę na stronie Magnum. Kontrast jest, bo to slajd, a światła tam mało...

   Usuń
  5. O teraz jest identycznie, ale zmieniłeś to chyba przed chwilą, bo mam obie "Twoje" wersje na ekranie, lekko poprzednią i aktualną. Zatem wyłączenie opcji w guglu zadziałało :O)

   Usuń
  6. Ten plik natywnie (tzn. na stronie) jest w jakimś dziwnym profilu, którego teraz nie chce mi się identyfikować. Po przekonwertowaniu na sRGB zrobił się bardziej chłodny (jak minimalnie niedoświetlony slajd z tamtych lat...).
   I tu ogarnęła mnie nostalgia... ;)

   Usuń
  7. Ja osobiscie mam malo sentymentu do slajdow z tamtych lat, czy w ogole do slajdow. Ten kontrast, te przejaskrawine kolorki. Eh, jednak negatyw. :)

   Usuń
  8. Jasne :) ale zobaczyć ponownie po długim czasie te kolory to jednak (dla mnie) przyjemność. Się po prostu starzeję ;)
   Co do negatywów, to nostalgicznie wspominam Agfacolor 400 i portretówkę o czułości 160. POZDROWIENIA

   Usuń
 5. Ten kirkut jest tak zaciszny, że chyba regularnie odbywają się na nim "imprezki" :(:(:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, butelek po wódzie, puszek po piwie i kartonów po sokach (jednak zmieniłą się kultura spożywania) było sporo...

   Usuń
 6. Co by nie mówić, naprawdę niezła fota... :-)

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.