czwartek, 29 stycznia 2015

O "Świętej Wojnie" na spotkaniu w MOCAK-u w czwartek 15 stycznia 2015 roku - zapis wideo

W spotkaniu wzięła też udział Magdalena Zych (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ), a prowadziła Justyna Nowicka (Radio Kraków).
ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA!

2 komentarze:

  1. Z chęcią obejrzałem, można się więcej dowiedzieć o projekcie niż wtedy kiedy ogląda się tylko zdjęcia.
    Świętej wojna pokazuje m.in. czy może przede wszystkim antysemityzm w Polsce, myślę czy jest jakaś praprzyczyna takiego stanu. Piszę o tym bo godzinę temu obejrzałem film dok. w TV Kultura z 2012r. "Izrael - Droga do apartheidu". Film generalnie pokazuje problem nienawiści rasowej ale w kontekście konfliktu izraelsko palestyńskiego. To jak Izrael traktuję Palestyńczyków, jakich metod używa do usunięcia ich ze swojego terytorium, choć swojego w tym wypadku to nie właściwe słowo raczej, bo nie Palestyńczycy przyszli do do narodu żydowskiego tylko odwrotnie, jak mocno kładą nacisk na czystość rasy, co żołnierze izraelscy wyczyniali z Palestyńczykami to włos się jeży na głowie, zdziwiony byłem jeszcze mocniej jak pokazany był napis Arabowie do gazu.
    Oczywiście nie próbuje tym tłumaczyć zjawiska w Polsce ale to czego można się dowiedzieć o tym narodzie może zaskoczyć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę jednak, że konflikt izraelsko-palestyński nie stymuluje specjalnie rodzimej nienawiści rasowej... Nasi rodacy nie lubią zarówno Żydów, jak i Arabów. I stosują wobec nich podobny mechanizm wykluczający.

    OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.