poniedziałek, 30 września 2013

Epitafium dla Koksowni "Gliwice"Gliwice, Koksownia "Gliwice", 25.03.2002

Drugi film (Agfa APX 100), jaki zrobiłem na Śląsku Horizonem 202 po zakupie tego aparatu w firmie Himpol (która handlowała wówczas rosyjskim sprzętem fotograficznym). Te betonowe ruiny wież węglowych dość szybko wysadzono w powietrze, natomiast budynek widoczny na drugim zdjęciu po lewej stronie, trochę sobie jeszcze postał (zapewne Marek Locher doskonale jest zorientowany w kwestii dat wyburzeń).
Byłem w tym miejscu kilkanaście razy i zawsze ktoś grzebał w rumowiskach w poszukiwaniu złomu. Stojący przy rowerze "poszukiwacz" na pierwszym zdjęciu (pod ruiną wieży węglowej) nie ma głowy... bo się chop musiał poruszyć w trakcie ekspozycji, a czas tejże - z tego co pamiętam - to była 1/2 lub 1/4 sekundy (przy długich naświetlania bęben Horizona obracał się dość wolno...).

4 komentarze:

 1. No i będzie małe rozczarowanie, bo okolice Gliwic to dla mnie wciąż taka terra incognita. Owszem jeździłem tam dosyć często w latach 98 - 00, problem jednak w lokalizacji obiektu - ta kopalnia i koksownia choć znajdowała się opodal głównej trasy z Mikołowa, była skutecznie maskowana za hałdą i nie można było jej dostrzec, uwagę zwracała za to z prawej kopalnia Sośnica. O wyburzeniu tej wieży węglowej słyszałem jedynie taką opowiastkę, że zrobiono to przed przyjazdem papieża, żeby nie straszyła swoją sylwetą w krajobrazie. A tu jak na złość po detonacji i upadku wieża nie rozpadła się na kawałki, tylko tak sobie "przycupnęła" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Te dwa ceglano-betonowe wysadzono w powietrze półtora roku temu (luty 2012).
  http://www.youtube.com/watch?v=SU8OuT82kys
  http://www.youtube.com/watch?v=lEbbFmy9878

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiedziałem o tym, ale nie byłem na dokumentacji. A chłopaki z AGH są cenieni na tym wybuchowym rynku. Tu prezentacja ich starszych robót: http://youtu.be/6DESNP0LOAM - szczególnie smutne w 2:38 nadszybie kopalni Michał i te nowe ogromne kopalnie jak lecą w gruzy: Moszczenica i Morcinek :(

   Usuń
  2. O kurcze, świetny film, chociaż strasznie smutny... Gdybym wiedział o jego istnieniu, to puśiłbym go na wernisażu "Czarno-Białego Śląska w Pustej.

   Usuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.