wtorek, 26 października 2010

Porzucony krajobraz


Jeff Brouws, Abandoned Ford Packard Plant, Detroit, Michigan, 2007

Internetową stronę Jeffa Brouwsa oglądałem ostatnio chyba na początku tego roku, tymczasem zaszły na niej dość istotne zmiany. Fotograficzny cykl „Discarded Landscape”, jest teraz znacznie bardziej rozbudowany i składa się wyłącznie z panoram, zestawianych z dwóch klatek 6x6. Brouws od ponad 20 lat fotografuje amerykański pejzaż oraz zachodzące w nim przemiany. Na zdjęciach ze wspomnianego cyklu, oglądać możemy wizualne efekty likwidacji ciężkiego przemysłu w rejonie Wielkich Jezior, co doprowadziło do powstania zdegradowanych przestrzeni, zlokalizowanych często w środku miast takich jak Detroit, Gary , Buffalo lub Cleveland.

Jeff Brouws, Abandoned HQ Oats grain elevator, Buffalo, New York, 2002

Jeff Brouws, Abadoned New York Central Railroad Station, Buffalo Union Termina, Buffalo, New York, 2007 (homage to Eve Morgenstern)

Akurat wracałem wczoraj pociągiem z Poznania trasą przecinającą Górny Śląsk, a więc kolejno przez: Gliwice, Zabrze, Bytom, Rudę Śląską, Rudę Śląską-Chebzie, Świętochłowice, Chorzów-Batory, Katowice, Mysłowice (zardzewiały skład Interregio, którym jechałem, zatrzymywał się na każdej z wymienionych stacji) i patrzyłem przez okno na porzucony śląski krajobraz poprzemysłowy w płomienistych jesiennych barwach. W wielu miejscach wyglądał on niemal identycznie jak na zdjęciach Brouwsa… jakkolwiek – może się tutaj mylę i nie wiem – nie jest on aktualnie przedmiotem jakiegoś większego fotograficznego projektu. Szkoda.

Jeff Brouws, Church and industrial area in mixed-use neighborhood, Detroit, Michigan, 2006

Jeff Brouws, Burnt out house in Ravenswood neigborhood, Detroit, Michigan, 1999