poniedziałek, 15 lipca 2013

Marek Wykowski


o którego istnieniu nie miałem do tej pory pojęcia. Kilka dni temu Piotr Bekas wrzucił na Facebooka widoczne poniżej zdjęcie, 

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Jaworzno

a ponieważ jest to dobrze mi znane skrzyżowanie na obwodnicy Jaworzna, które często przejeżdżam w drodze na Śląsk, więc zgooglowałem autora i znalazłem spory set jego fotografii na serwisie Flickr, a wśród nich serię o nazwie Silesian Ballad. Jak się można domyślić na pierwszy ogień otworzyłem Śląską balladę i... z wrażenia aż krzyknąłem sobie ŁAŁ!

 Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Jaworzno

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Zabrze

Bo w większości są to miejsca, które dobrze znam (powiedziałbym, że te obrazy mam pod powiekami), a Marek Wykowski w niezwykle prosty i zarazem celny sposób przedstwia je za pośrednictwem fotograficznego medium.

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Paniówki

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Chełmek

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Katowice

Oczywiście można poruszyć tutaj kwestię wpływologii. Sam autor nie okrywa inspiracji dla tego co robi i w wywiadzie dla portalu ILOVETHATPHOTO wymienia nazwiska takie jak: Clare Richardson, Adam Jeppesen, Karin Apollonia Müller, Sophie Ristelhueber, Alec Soth, Guy Tillim i Jem Southam (w rozmowie na blogu madaboutportraits dochodzi jeszcze Joel Sternfeld). Od siebie dodałbym może (zapewne znanego Wykowskiemu) Marka Powera.

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Zabrze

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Ruda Śląska

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Modlnica

Bardzo podoba mi się sposób działania Marka Wykowskiego i chociaż śląska seria udostępniona na serwisie Flikr, ma cechy materiału roboczego (niektóre skany są nie do końca wyczyszczone), to widać w tych fotografiach zręby wizualnej narracji, która dość dobrze i w - trafnie określonej przez tytuł cyklu - "balladowej" konwencji prezentuje topografię Górnego Śląska oraz Zagłębia. Mam nadzieję, że autor tych zdjęć będzie kontynuował swoje przedsięwzięcie, tak żeby można było z zarejestrowanych kadrów ułożyć albumową publikację.

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Zabrze

 Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad, Dąbrowa Górnicza

Marek Wykowski, z cyklu Silesian Ballad