wtorek, 13 maja 2014

Czech Photobook - Ivan Lutterer "Panoramatické fotografie"

Czy wtorek trzynastego to dobry moment na prezentację tak wspaniałych obrazów? Można by odpowiedzieć, że jak każdy inny dzień ;))

Zdjęcia  z albumu Ivana Lutterera Panoramatické fotografie, wydanego w 2004 roku przez oficynę Studio JB. W stopce książki podany jest nakład tego wydawnictwa - 1000 egzemplarzy. Które sprzedawały się przez te dziesięć lat... I zupełnie przypadkowo udało mi się niedawno kupić jedną sztukę. 

Wybór sfotografowanych stron jest mocno subiektywny, ale gdybym chciał tutaj zaprezentować, to co mi się w tej książce podoba, to musiałbym udostępnić 90% materiału (przy okazji fotografowania albumu Lutterera zobaczyłem też, jak dużą i beczkowatą dystorsję posiada nikonowski standard 50/1,4).

Tak jak już pisałem na hiperrealizmie, fotografie wykonane zostały zabytkowym aparatem Kodak Panoram Camera No 1, który zapisuje obrazy w formacie 6x18cm. W latach 1984-1991 Ivan Lutterer zarejestrował tym urządzeniem 2957 klatek... 

To co zwraca uwagę w tej książce (oczywiście oprócz bardzo atrakcyjnych wizualnie kadrów), to bezproblemowy stosunek do socjalistycznej (czechosłowackiej) rzeczywistości. Z czym np. rodzimi fotografowie mieli poważny kłopot, więc nie mamy takich werystycznych zapisów z lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych ubiegłego wieku... Rejestracji pozbawionych tego nachalnego mrugania okiem do widza, że mianowicie, wicie, rozumicie, prawdziwe życie to jest gdzie indziej.

Ivan Lutterer jest w Polsce praktycznie nieznany, no i chyba wcale to nie dziwi...