poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Tamten Zamość


Na Rynku Solnym w Zamościu natknąłem się przedwczoraj na plenerową wystawę zdjęć Józefa Dudy. Fotografie zostały wykonane z wieży zamojskiego ratusza w drugiej połowie lat 60. XX w. i pokazują historyczne centrum miasta. Józef Duda - jak przeczytałem na stronie Archiwum Państwowego w Zamościu - był miejscowym fotografem i urzędnikiem Miejskie Rady Narodowej. Zdjęcia zupełnie niezłe (widać tu jak na dłoni, jak ważną rolę w dokumencie odgrywa wybór odpowiedniej perspektywy...), choć jak myślę, można by je jeszcze lepiej wyedytować, rezygnując jednocześnie z sepiowego tonowania.

Józef Duda, fotografia z wystawy Tamten Zamość ze strony Archiwum Państwowego w Zamościu. Na zdjęciu widać remontowany budynek zamojskiej synagogi, bez dachu i bez "zrekonstruowanej" attyki - która tak naprawdę jest luźną fantazją konserwatora...

Józef Duda, fotografia z wystawy Tamten Zamość ze strony Archiwum Państwowego w Zamościu. W miejscu widocznego w środkowej partii zdjęcia Dworca PKS jest obecnie parking, zaś tabor państwowego przewoźnika to: Jelcze RTO 043 (popularne "ogórki"), Sany H01, H25, H27 i nawet jeden - widoczny po lewej stronie - San N52 (konstrukcja na podwoziu ciężarówki Star 20). A więc stanowczo lata 60.

Józef Duda, fotografia z wystawy Tamten Zamość ze strony Archiwum Państwowego w Zamościu. Widoczny w centrum kadru budynk o sakralnym wyglądzie, to dawny kościół franciszkański Zwiastowania NMP, który podczas modernizacji poz zajęciu twierdzy Zamość przez Rosjan (wcześniej pod austriackim panowaniem dokonano kasaty zakonu), został przekształcony na magazyn wojskowy. W okresie międzywojenny mieścił się tu m.in. muzeum, Sejmik Powiatowy (po 1945 także Liceum Plastyczne) oraz kino o nazwie "Stylowy", funkcjonujące w tym obiekcie aż do roku 1994.