piątek, 25 czerwca 2010

Serce Nowego Jorku (albo: Bowen, McCormick i Taylor)

 
Singer, City Investing and Hudson Terminal Buildings, New York, (1905-1920)

I znowu niezastąpiony Shorpy, którego administrator wytrwale przegląda archiwalne fotografie z kolekcji  Biblioteki Kongresu USA. Zdjęcie z lat 1905-1920 (na Shorpy’m datowane na rok 1908), przedstawiające widok na Broadway z okna urzędu pocztowego,  z budynkami Singera, City Investing oraz Hudson Terminal w tle. W jednym z komentarzy pod fotografią przeczytałem, że z widocznych na fotografii budowli ocalała do czasów współczesnych jedynie kaplica pw. św. Pawła, której wysmukła wieża dominuje w centralnej części kadru. Autor zdjęcia nie jest zidentyfikowany, chociaż zapewne byłoby to do ustalenia, ponieważ fotografowie pracujący dla Detroit Publishing Co., nie byli anonimowi*.
Potraktujmy jednak sytuację autorstwa kadru symbolicznie. Skoro osoby administrujące zasobami Biblioteki Kongresu USA nie przejmują się tym zbytnio, więc może nie ma to żadnego znaczenia, w każdym razie nie tak duże, jak bylibyśmy to skłonni przypisywać w Europie? Inne fotografie Detroit Publishing Co. eksplorujące wspomniane miejsce w Nowym Jorku (seria czterech ujęć z 1908 roku zatytułowana jest Heart of New York), od strony fotograficznego podejścia specjalnie się nie różnią. Czy wykonała je ta sama osoba, czy też raczej kilku fotografów i mamy w tym przypadku do czynienie jedynie ze stylistyką (by użyć tego anachronicznego wobec fotografii terminu) wielkoformatowej kamery 8x10” z możliwością pokłonów i shiftowania?

-----

* Oprócz najbardziej znanego Williama Henry Jacksona, zbiory Detroit Publishing Co. zawierają fotografie autorów takich jak: Hans Behm, Joseph Byron, Clarence M. Darling, Lycurgus S. Glover, Edward Hart, Clarence S. Jackson, John S. Johnston, B.F. Mills, Henry Greenwood Peabody, George Prince, William H. Rau, E.L. Schreck, and Nathaniel Livermore Stebbins; oraz wymienionych tylko z nazwiska: Bowen, McCormick i Taylor.