czwartek, 2 lipca 2015

Jason Francisco "An Unfinished Memory"

Z Jasonem spotkaliśmy się wczoraj na prowadzonym przez Ericę Lehrer panelu w Żydowskim Muzeum Galicja. A jeszcze wcześniej zapamiętałem jego obecność na moim spotkaniu autorskim, które zorganizowała Roma Sendyka w Ośrodku Badań Kultur Pamięci na UJ. W międzyczasie dostałem od Romy linka do recenzji Świętej Wojny pióra Jasona i muszę przyznać, że sprawdzajac w googlach autora dość pobieżnie oglądnąłem wtedy jego autorską stronę. Tymczasem można tam znaleźć kapitalne (!!!) fotografie z jego projektu An Unfinished memory, który realizuje od kilku dobrych lat na terenie Zachodniej Ukrainy - cyklu poświęconego śladom żydowskiej obecności na tych ziemiach. Fotografie te ogladnałem uważnie dopiero wczoraj, kiedy otrzymałem od autora jego książkę wydaną rok temu przez Galicję (co ma związek z przentacją tego projektu, jako wystawy stałej). No i...zaliczyłem tzw. opad kopary. Jest na co patrzeć i jest też o czym myśleć. To bardzo ważne zdjęcia!

Jason Francisco, z cyklu An Unfinished MemoryView of the ruins of the famous Golden Rose Synagogue from the former Kahal House, Lviv.

Jason Francisco, z cyklu An Unfinished Memory - View of a section of the former Jewish quarter of Buchach.

Jason Francisco, z cyklu An Unfinished Memory - The Great Synagogue and Beit HaMidrash of Uhniv.

 Jason Francisco, z cyklu An Unfinished Memory - The Great Synagogue of Bibrka.

Jason Francisco, z cyklu An Unfinished Memory - The Great Synagogue of Pidhaitsi, with abandoned Soviet-era market.

Jason Francisco, z cyklu An Unfinished Memory - View of the Vulhilna Street Synagogue, Lviv.

Jason Francisco, z cyklu An Unfinished Memory - Inside the Great Synagogue of Zhovkva, once considered among the most beautiful in Europe.

Jason Francisco, z cyklu An Unfinished Memory - The half-renovated Great Synagogue of Busk.

Jason Francisco, z cyklu An Unfinished Memory - Repurposed Jewish headstones, Burshtyn.