wtorek, 9 października 2012

Stary Chorzów, ul. Kolejowa, 12.04.2002


[PHU Marex, Stary Chorzów, ul. Kolejowa]

To zdjęcie było kiedyś na winietce bloga, ale teraz zeskanowałem negatyw i jest znacznie lepiej. Jeżeli zdecyduję się (coraz bardziej mnie to kusi) na replaya "Czarno-Białego Śląska", to na pewno dodam trochę panoram. Akurat jakość zdjęć z Horizona 202 wystarczyłaby na rozkładówki (szczególnie, że całkiem przyzwoicie rysujący obiektyw w tym urządzeniu, pochodzi w prostej linii od  szpiegowskiego aparatu KGB o nazwie Ajax). Kiedy byłem tam po raz pierwszy, chyba w 1993 roku i robiłem zdjęcia, z budki przy ogrodzeniu elektrowni wyskoczył strażnik w granatowym mundurze straży przemysłowej i doprowadził mnie do dyżurki, a następnie spisał personalia z dowodu osobistego. Taka sytuacja powtarzała się wielokrotnie i w wielu innych miejscach, po czym instytucja straży przemysłowej, jako ogólnopolskiej paramilitarnej formacji, przestała istnieć i strażników zastąpiły prywatne firmy ochroniarskie (prawdę powiedziawszy znacznie mniej upierdliwe w kwestii fotografowania, a może bardzie olewające swoje obowiązki?). 
Na teren wspomnianego PHU Marex wszedłem wtedy całkowicie legalnie, po prostu pytając o zgodę ciecia na bramie, który na początku miał jakieś wątpliwości, ale go zagadałem.
Widoczny powyżej skład złomu istnieje nadal i o ile sobie przypominam, 10 lat temu też się tak samo nazywał. Ale wokół niego... trochę się zmieniło.

[maps.google.pl]