poniedziałek, 11 marca 2013

"OD POWIETRZA, GŁODU, OGNIA I WOJNY"...


Leszno, Nowa Synagoga, 03.02.2008


Suplikacja widoczna na banerze przyczepionym do budynku dawnej synagogi w Lesznie, która występuje po trzykrotnym wezwaniu Święty Boże, Święty Mocny, Święty a Nieśmiertelny pasuje tu trochę (to eufemizm) jak pięść do nosa... Ale to zapewne tytuł jakiejś wystawy eksponowanej wewnątrz (w budynku mieści się obecnie lokalne muzeum).

Przypomniałem sobie o tym kadrze dzisiaj, kiedy musiałem dokonać wyboru prac na prezentację "Niewinnego oka" w Galerii ZPAF w Zamościu (otwarcie 5 kwietnia 2013), gdzie zmieści się tylko 10 fotografii (a resztę jak zwykle będzie można zobaczyć podczas projekcji). No i symulując sobie w komputerze wybór zdjęć, trafiłem na folder z plikami, które przygotowywałem do druku katalogu wystawy w Stiftung Neue Synagoge Berlin - Centrum Judaicum w listopadzie 2008 roku, a w nim m.in. na zdjęcie budynku z Leszna. Podczas berlińskiego pokazu, przedpremierowego względem wystawy w Atlasie Sztuki, zaprezentowano trochę inny wybór fotografii (były one też mniejsze i świecone z Lambdy).

Warunki pogodowe w niedzielę 3 lutego 2008 nie były optymalne (to eufemizm), więc po przybyciu na miejsce (spałem gdzieś w okolicach Leszna), od razu zabrałem się do roboty, tak żeby uchwycić ten moment, gdy tylko górne fragmenty synagogi były mocno oświetlone. Jak widać, dzień zapowiadał się na pogodny (błękitne niebo), ale rano było jeszcze bardzo zimno (szron na szybach samochodów stojących w cieniu). Naświetliłem w sumie 9 klatek - początkowo fotografowałem ten budynek ze skosu (6 kadrów), ale w takim ujęciu wyglądał jakoś... krowiaście. Więc pomyślałem, żeby zrobić też ujęcie en face (3 kadry z wariantową ekspozycją), w którym znalazły się oszronione karoserie zaparkowanych po drugiej stronie ulicy aut. I to własnie było to, o co mi chodziło.

Synagoga w Lesznie przed I wojną światową wyglądała tak: