niedziela, 2 maja 2010

South Water Street Illinois Central Railroad freight terminal, Chicago.


Jack Delano, 04/1943.

Ostatnio często wracam myślami do zdjęć Jacka Delano, wykonanych w kwietniu 1943 dla federalnej agencji Ofice of War Information, która w pewnym zakresie kontynuowała dokumentalne działania fotograficzne Farm Security Adminstration Roya Strykera. Nie mam pojęcia w jakim celu powstały fotografie przedstawiające kolejowy dworzec towarowy w South Water Street Illinois Central Railroad w Chicago? Niezależnie od wymogów zlecenia, seria ta, wykonana na slajdach Kodachrome w formacie 4x5”, nadal robi silne wrażenie i zaskakuje nowoczesnym sposobem podejścia do tematu, choć przecież od czasów tamtej plenerowej sesji upłynęło 67 lat!

Jack Delano, 04/1943.

Oglądając te nieco wyblakłe diapozytywy, zgromadzone kolekcji Biblioteki Kongresu USA, widać ewidentną moment fascynacji charakterem motywu, co przekłada się na liczbę wykonanych dubli oraz wariantów ujęć. Pytanie jakie zawsze snuje mi się po głowie, gdy na nie patrzę brzmi, dlaczego te tak nowoczesne zdjęcia nie zadziałały? Dlaczego  w latach 40. lub 50. nie wywarły żadnego wpływu na innych fotografujących oraz na sam kształt fotografii dokumentalnej?

Jack Delano, 04/1943.

Możemy tutaj mówić o ich mocno opóźnionym działaniu, co na pewno spowodowane było kwestią braku szerszej dostępności tych zbiorów (sytuacja uległa zmianie dopiero po ich digitalizacji i udostępnieniu w internecie, co stało się w latach 90. XX wieku). Ze zgromadzonych w Bibliotece Kongresu USA archiwów FSA i OWI, które liczą 164.000 skanów w tym 1600 barwnych, ułożono do tej pory kilkanaście albumów, ale książka pt. ”Bound for Glory: America in Color 1939-43” zawierająca wyłącznie zdjęcia kolorowe, pojawiła się dopiero w roku 2004.

Jack Delano, 04/1943.