piątek, 15 lutego 2013

"Walenty" pod słońce


i widoczny w centrum kadru szyb o nazwie "Centralny", należący do pracującej jeszcze przez dwa lata KWK "Wawel". Zawsze chciałem sfotografować potężny budynek płuczek węglowych tej kopalni, ale się jakoś nie składało... A kiedy specjalnie w tym celu pojechałem do Rudy Śląskiej, po obiekcie nie było już żadnego śladu.

[Koksownia "Walenty", styczeń 1995] 

4 komentarze:

 1. W kwestii tego budynku płuczki - mam w zbiorach zdjęcie z gazety autorstwa Stanisława Jakubowskiego pokazującego wyburzanie tego budynku podpisane bez żadnych emocji: "zbędne obiekty kopalni Wawel zostały zlikwidowane". Natomiast identyczny budynek płuczki (wg ruskiego projektu) możesz wciąż zobaczyć na kop. Sośnica w Gliwicach. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Sośnicę znam, chyba ją nawet (bez satysfakcjonujących rezultatów) fotografowałem. Nie wiedziałem natomiast, że to "ruski" - radziecki? czy rosyjski? - projekt.
  W piśmie Grafia znalazłem natomiast wizualki adaptacji budynku młynów węglowych i tych wielonożnych silosów "Walentego" na jakieś kulturalne instytucje dla Rudy Śl. Znasz to? POZDRO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak znam, mam skany tego artykułu o "CNP" na dysku i nawet sobie go teraz przypomniałem:)A co do przeróbki - tak słyszałem, że to wg radzieckiego projektu została wybudowana.

   Usuń
  2. No to teraz kolej na kilka fot "Walentego" z kwietnia 1994 :)

   Usuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.