środa, 6 marca 2024

Kowno (Kaunas), 1977

[Eugeniusz Wilczyk - Kowno - Plac Jedności - 1977 - Litewska SRR]

Oba budynki widoczne na zdjęciu istnieją nadal, lecz zmienił się nieco wygląd ich fasad oraz kolorystyka. Co ciekawe, wszystkie te socmodernistyczne pomniki z reliefami też nadal tam stoją... I to dzięki nim udało mi się bezbłednie trafić w lokalizację. Co do pomnika Włodzimierza Illicza Ulianowa, to oczywiście został on rozebrany po odzyskaniu niepodległości przez Litwę w 1990 roku (dokładnie 11 marca, oczywiście myślę tu o deklaracji niepodległości, nie o zburzeniu postumentu Lenina). Po tym pobycie w Pribałtyce (wiem, to termin z arsenału rosyjskiego kolonializmu, lecz użyjmy go dla zapewnienia kolorytu historycznego) ojciec wspominał o licznych pomnikach "wodza światowego proletariatu", które można było napotkać wszędzie. Także o tych, stawianych na wsiach, które były pomalowane (sic!) złotolem lub srebrolem. Niestety nie przyszło mu wtedy do głowy, żeby je wszystkie sfotografować... Szkoda!
Aha, Plac Jedności (Vienybės aikštė) to współczesna nazwa tego miejsca, za czasów ZSRR i Litewskiej SRR, był to Plac Juliusa Janonisa.

4 komentarze:

  1. Te pomniki na swiezo malo kto dokumentowal. Byli onie robione z gipsu, metalu i jakis polimerow i stojali wszedzie. Oprocz serii Igoria Muchina В поисках монументальной пропаганды ( https://30-day-photo.livejournal.com/11152957.html ) nic nie moge przypomnic.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znałem go... Dzięki! Niestety książka Muchina jest teraz z "przyczyn obiektywnych"... trudno dostępna. Donald Weber zrobił w Ukrainie projekt "Monumental Propaganda" (chyb miała być już książka?), poświęcony pozostałościom po pomnikach Lenina. Jeśli chodzi o ojca, to mnie to dziwiło, że tyle mówił o tych kiczowatych pomnikach czy popiersiach Włodzimierza Ulianowa, a ich nie sfotografował... Być może traktował to jako upierdliwą codzienność propagandową komunizmu?

      Usuń
    2. NIe ma za co. Ja tez nie mam ksiazki, bo cos kupic w Rosii (chocia z tam studyjawalem jakis czas i wciaz mam kontakty) kwest dla doroslych i zaawansowanych juz od 2014 roku. W czasy kiedy Muchin robil swoj projekt wielkiego zachwycenia tymi pomnikami u mnie nie bylo. Wyjątiki zdazali sie nie czesto. Oprocz tego zjecia i ese ( https://antanian.wordpress.com/2023/06/30/%d0%ba%d0%b0%d1%80%d0%be%d1%82%d0%ba%d0%b0%d0%b5-%d1%8d%d1%81%d1%8d-%d0%bf%d1%80%d0%b0-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d1%8f%d1%86%d1%8c/ ) nic nie znalazlem w negatywach.

      Usuń
  2. Oczywiście zdjęcia Muchina to nie jest mistrzostwo świata, ale chciałbym mieć tę publikację ze względu na ozczojebny materiał dokumentalny. Nawet szukałem, czy nie ma tego na serwisie aukcyjnym ebay.

    OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.