piątek, 18 października 2013

SZYBKA PODRÓŻ PRZEZ NOC i WADY WRODZONE

Reiner Kunze

szybka podróż przez noc

W tym świecie nie sposób na dobre
zniszczyć nienawiść

Byle nas na koniec nie zdjął żal
za nieziszczoną miłość

[wiersz w przekładzie Jakuba Ekiera z tomu: Reiner Kuzne Remont poranka, Biuro Literackie, Wrocław 2008, str. 120]

Tak sobie pomyślałem, że ten tekst to dobry rodzaj komentarza do wczorajszego posta Podróż X-Panem do kresu nocy. Zresztą dwa inne wiersze Kunzego (przydrożny hotelik, transmisja telewizyjna i Amsterdam, festyn na cześć królowej), które wklejałem na hiperrealizm też się świetnie nadają.
Przy okazji muszę zaznaczyć, że tytułowe nawiązanie do książki autorstwa Louisa-Ferdinanda Céine'a wynika z mojej awersji (to eufemizm) do tego prozaika, publicysty i faszysty zarazem.
No więc, może teraz jeszcze wiersz napisany przez Krzysztofa Jaworskiego (z tomu Dusze monet), który za uprzejmą zgodą autora umieściłem jako motto eseju Piękne czasy, opublikowanego w tomie Tożsamość wyobrażona pod redakcją Joanny Tokarskiej-Bakir (Czarna Owca, Warszawa 2013).

Krzysztof Jaworski

Wady wrodzone

Nie lubisz ślepych kotów.
A lubisz ślepe konie?

2 komentarze:

 1. Jak zdawałem na polonistykę, to profesor Czapliński z Poznania zapytał mnie o wartości, jakie niesie literatura. Coś tam ględziłem. Zeszło na problem literatury i zła. Napomknąłem o Celinie i dodałem, że "Celine był apologetą faszyzmu."

  A Czapliński spojrzał na mnie i mruknął: "Ktoś panu bajek naopowiadał." I zacząłem się bać, że się na filologię nie dostanę. Taka historyjka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie, oczywiście, że nie był... Przemo ma całkowitą rację ;)
  "Bagatelles pour un massacre" drukowane w 14/15 numerze bruLionu napisali przecież na spółę Tekieli z Sojnogiem...
  Jeden odjechał potem w sekcie Niebo, drugi nieco później zobaczył Ducha Świętego na prześwietlonym filmie z Zenita TTL ;)

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.