wtorek, 14 maja 2024

Sponsorowane przez Władymira Władymirowicza

na arcypopularnym portalu firmy Meta, który raz po raz wyświetla mi takie strony. Jasna rzecz, że wyświetla też innym użytkownikom g*wnianego Facebooka. Idą wybory do Parmalentu Europejskiego i takich wrzutek o niepodrabialnym zapachu rosyjskich onuc będzie więcej... Ciekawy jest drugi skan z rzekomymi komentarzami pod postem, widać ewidentnie, że piszą je pracownicy fermy trolli z Moskwy lub Sankt Petersburga.

czwartek, 9 maja 2024

Arkadia

[Września - ul. Kościelna - 2023]

Heh, podróżowałbym... Premiera wystawy i książki Zwyczajne miasto już 14 czerwca o 18:00 na rynku we Wrześni! 

wtorek, 7 maja 2024

Krzyż pańszczyźniany w Bykowcach

[3.04.2022]

Kiedy robiłem zdjęcia w tym miejscu, podszedł do mnie mężczyna, który spytał - czy wiem jaki jest charakter tego krzyża? A gdy mu odparłem, że owszem doskonale, powiedział mi, że na tabliczkę złożyli się sąsiedzi tego pomnika wolności, dając metalowe przedmioty, z których ją odlano. Widoczny na zdjęciu krzyż jest ewidentnie ponowieniem, prawdopodobnie z lat 90. ubiegłego wieku.

niedziela, 5 maja 2024

Pomnik zniesienia pańszczyzny w Nozdrzcu

który stoi na tamtejszym cmentarzu parafialnym. Obelisk jest z 1862 roku i na stronie północnej (kadr od lewej) oraz południowej (kadr od prawej posiada następujące inksrypcje:

Wieczny / odpoczynek

oraz 

Na wieczną / pamięć zniesie= / nia w r. 1848 / pańszczyzny.
 
[Nozdrzec - 19.10.2022]

piątek, 3 maja 2024

Niebiański spokój

Każdy człowiek (każde państwo) kiedyś tam wyląduje (znajdzie się w takim stanie). 
Ze wspomnianej post wcześniej antologii Przyszli barbarzyńcy, która jest literackim kuriozum...
Widok, który mnie wtedy zaskoczył czy też poruszył, nie dotyczył wydarzeń aż tak odległych, jakkolwiek urodziłem się pięć lat po 1956-os forradalom.

czwartek, 2 maja 2024

Mateusz Moradziecki

Bruksela stanowi zagrożenie dla demokratycznej Europy mówi Pinokio Morawiecki z okładki węgierskiego tygodnika Mandiner. Podobno cały Budapeszt jest oblepiony plakatami z tym obrazkiem. I ten człowiek był przez sześć lat premierem naszego kraju... Nazwać go "pożytecznym idiotą Putina", to jak nic w tej sprawie nie powiedzieć.

środa, 1 maja 2024

Pierwszego Maja

wiersz 1 maja. Z książki przyszli barbarzyńcy opublikowanej w 1991 roku. Antalogię tę ułożył Marcin Świetlicki z Pawłem Filasem, a wydała ją Oficyna Literacka za pieniądze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stare dzieje... Nazwa tytułowego miesiąca powinna być raczej pisana z dużej litery, tak jak wszystkie słowa w tytułach (płyty i piosenki) The Clash.

wtorek, 30 kwietnia 2024

Krzyż pańszczyźniany we Włostowie

[26.03.2022]

Skuta inskrypcja - widoczna w cieniu - była w języku rosyjskim i zapewne skierowano ją do cara Aleksandra II "освободителя".
Inskrypcja polska po drugiej stronie cokołu zachowała się w wersji niekompletnej:

Pomnik ten
wzniesiony i poświęcony
dnia (...) 186(...) roku

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Krzyż w Petrykozach dwa lata wcześniej

[Petrykozy - krzyż pańszczyźniany - 26.03.2022]

Po dokładniejszym przyjrzeniu się bliźniaczym krzyżom w Kobylanach, Makowie i Odechowie, wycofuję się ze stwierdzenia, że trójka ta odlana była z identycznej formy. Owszem, to ten sam projekt, jednak inskrypcje różnią się w szczegółach. Do książki pójdzie zdecydowanie zdjęcie późniejsze o dwa lata.

niedziela, 28 kwietnia 2024

Krzyż pańszczyźniany w Wierzbnie

[27.04.2024]

Na cokole znjadują się następujące inskrypcje.
Od frontu (pisownia oryginalna):
KU WIECZNEJ CZCI I PAMIĘCI
Poległym Bochaterom tutejszej
gminy w 10-cio letnią rocznicę
odparcia nawały bolszewickiej
kładąą ten pomnik
Gminjacy
Wierzbno 18 X - 1930
Po prawej stronie (pisownia oryginalna):
PoLegLi na poLu chwały
W 1920.r.
Jakób Migas
Franciszek ZióŁek
Franciszek Sieminski
WŁadysŁaw Lubaszek
MaksymiLian SokóŁ
Andrzej Szamborek
Jan Krzoska
Jan IwoLski
StanisŁaw Tomczyk
Antoni Szymacha
StanisŁaw Firydus
Stanisław Pabian
Natomiast od zaplecza, które zasłania skutecznie rozrośnięty krzew bukszpanu, można znaleźć pierwotną inskrypcję (pisownia oryginalna):
Wdzięczni Włościanie
Ceszarzowi Wszech Rossyi
ALEXANDROWI
II mu
KRÓLOWI POLSKIEMU
zanadanie Im swobód
ukazem z dnia 19
Lutego Marca
1864
Gminna Wierzbno
Najwyraźniej to była kiedyś frontowa strona cokołu. Więc albo podstawę krzyża obrócono o sto osiemdziesiąt stopni, albo posadowiony na nim krucyfiks. Upamiętnienia zniesienia pańszczyzny o podobnym kształcie cokołu z motywem "jaskółczego ogona" znajdują się w następujących miejscowościach (tylko w trzech przypadkach zachowały się pierwotne inskrypcje dziękczynne):
Chlina
Łany Wielkie
Iwanowice Włościańskie
Łętkowice
Nawarzyce
Pilica
Prandocin-Iły
Skarżyce
Wawrzeńczyce

piątek, 26 kwietnia 2024

Krzyż pańszczyźniany w Petrykozach

[22.04.2024]

Historyk regionalista Paweł Puton, autor opracowania Wojenne losy krzyży i pomników uwłaszczeniowych z terenu guberni radomskiej, dopatruje się tutaj podobieństwa do żeliwnych pańszczyźnianych krzyży z Kobylan, Makowa i Odechowa. Faktycznie coś jest na rzeczy, ale tamte krucyfiksy są bliźniacze, wyraźnie odlane z tej samej formy i mają identyczne inskrypcje. Ten w Petrykozach też jest żeliwny, ma jednak inne proporcje, figura zbawiciela jest częścią odlewu (we wspomnianych wcześniej lokalizacjach Chrystus jest osobno odlanym elementem), a ramiona krzyża mają na bokach rant. Pozostaje kwestia nieobecności inskrypcji wyrażającej wdzięczność za edykt uwłaszczeniowy z 19 lutego / 2 marca 1864 roku. Pierwotnie krzyż stał przed kościołem w Petrykozach, po czym w latach 70. XIX wieku przeniesiono go na drugą stronę drogi i wtedy miała ponoć ulec zniszczeniu osobna tablica z tekstem dziękczynnym. Z tego placu, gdzie często parkowały furmanki, zaś konie zanieczyszczały otoczenie, przeniesiono go na teren prywatnej posesji, gdzie stoi do tej pory.