sobota, 9 lutego 2013

Ulica Gliniana


[Ruda Śląska - Czarny Las, ul. Gliniana, 30.01.1995]


Też na Tech Panie Kodaka. Skanując te negatywy sprzed 18 lat, doceniłem jednak ich ekstremalnie małe ziarno, "przejrzystość" oraz świetną rozdzielczość. A gdyby tak zrobić coś na monochromie i z użyciem materiału o zbliżonych parametrach? Jest współczesny zamiennik Tech Pana w postaci filmu ATP 1.1 firmy Rollei. Ciekawe jak sprawdza się w praktyce? Myślę sobie o załadowaniu kasety 6x9 i zrobienia zdjęcia moim Cambo. Rozdzielczość ATP oceniana przez producenta na 300 lp/mm w połączeniu ze świetnymi szkłami Rodenstocka, mogłaby dać niezły efekt... Oczywiście przy hybrydowej obróbce materiału - klasyczne wołanie i skan negatywu (emulsja ATP jest podobno specjalnie pod skany przygotowana).

Mieszkańcy ulicy Glinianej mieli zapewne kilka-kilkanaście lat wcześniej spektakularny widok na pracującą wtedy pełną parą Koksownię Walenty (primo voto Wolfgang) oraz na Kopalnię Walenty-Wawel (częściowo także primo voto Wolfgang*) i jej szyby "Walenty" oraz "Mikołaj". 
Koksownię Walenty fotografowałem w latach 1992-96, a zarejestrowany materiał został w 1997 pokazany na wystawie "Pejzaż symboliczny" (w krakowskiej Galerii ZPAF przy ul. św. Tomasza). Niestety... ten kapitalnie wyglądający wtedy obiekt robiłem małym obrazkiem... i mimo, że używałem głównie niskoczułych Ilfordów, a raz nawet Tech Pana, efekty były mało (mnie) zadowalające.

*Patrz komentarz Górniczego.

8 komentarzy:

 1. klasyczny jak ja to nazywam "lokalny koniec świata" rewelacja! Sprostowując jeszcze nazewnictwo: kopalnia Wawel też dawniej nazywała się Wolfgang z niej wyodrębniono jakby drugi rejon o nazwie Graf Franz, w powojennej Polsce istniały tam dalej dwa niezależne ruchy kopalni (z własnymi sortowniami i bocznicami kolejowymi) - szyb Mikołaj i szyb Walenty, na przedwojennej mapie nawet pobliski szyb Klara mam z zabudowaniami sortowni i bocznicą naniesiony. Kopalnia Brandenburg natomiast to dzisiejszy teren Rudy przy ulicy Szyb Bartosza, gdzie istnieje jeden z trzech szybów tej kopalni dogorywający w zapomnieniu, rozkradziony szyb Franciszek. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze zapomniałem dodać, że obie te kopalnie łączyła kolej linowa - jej trasę zaznaczono na mapach z lat 40tych: http://amzpbig.com/maps/5779_Schwientochlowitz_1942.jpg
   http://amzpbig.com/maps/5679_Beuthen_1943.jpg to musiał być dopiero krajobraz taki ciągnący się po horyzont szpaler słupów z zawieszonymi wagonikami! Coś tam jest w zbiorach NAC ale mało.

   Usuń
 2. Czyli Brandenburg Grube to późniejsza KWK Wawel w Rudzie? Mam sfotografowany budynek, który stał kiedyś vis a vis szybu oraz fontannę z grajkami (jakoś w 1998 to zarejestrowałem świeżo nabytym Hasselbladem). A Walenty, to wcześniejszy Wolfgang? I po wojnie obie kopalnie połączono w jedną firmę Walenty-Wawel?
  Muszę sprostować posta - jesteś niezastąpiony :))) Spojrzałem na stronę "eksploratorów" i tam było to przyporządkowanie do kopalni Brandenburg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech, bo to jest takie pokręcone jak te wszystkie dzielnice Rudy! ;) Tak, Brandenburg to to miejsce z fontanną i tym wyburzonym później budynkiem ~ pałacykiem z kolumnami w portalu wejściowym. Po wojnie po prostu rejon dawnej kopalni Brandenburg został przyłączony do kopalni Wawel czyli skonsolidowany jako jeden zakład (w domyśle żeby go potem wygasić / wyłączyć z eksploatacji). Wydaje mi się, że nazwa Walenty przylgnęła po wojnie już stricte do samej koksowni, a kopalnia nosiła nazwę Wawel - tak też piszą w napisach śląskich filmów i seriali np. w "Paciorkach..." Kutza, gdzie sceny w dyrekcji kręcono w autentycznych wnętrzach dyrekcji kopalni - czyli tego okazałego budynku (dawny dom kawalera) stojącego niegdyś przy ul. Szyb Walenty - pewnie masz go też gdzieś w kadrach z lat 90tych?

   Usuń
 3. przyjrzałem się dokładniej temu zdjęciu i tam daleko na horyzoncie widać szyby peryferyjne kop. Zabrze-Bielszowice (dziś już tylko Bielszowice) - szyb materiałowy Pawłów Górny I (typowa wieża z kołami) i Pawłów Górny II z prawej jako murowana wieża o przekroju kołowym, to szyb tylko wentylacyjny sprzężony ze stacją wentylatorów (widać na googlach)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pawłów OK., ale czy Bielszowice? A nie KWK Makoszowy? Bo wydaje mi się, że Bielszowice są nieco bardziej na lewo...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten szyb w Zabrzu-Pawłowie należał do pobliskiej kopalni Zabrze - Wschód* w Zabrzu-Porembie, która w 76 roku została połączona w kopalnią Bielszowice. Stąd dziś szyb ten wciąż czynny należy do kop. Bielszowice - polecam poczytać krótką historię kop. Zabrze: http://www.zabrze.aplus.pl/zabrze_przemysl_zabrza_kopalnia_zabrze.html
  * - monumentalne zabudowania tej kopalni pokazał Michał Cała w swoim cyklu z 1980 roku przy okazji uwieczniając etap przebudowy wieży jednego z szybów! Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 6. http://www.michalcala.pl/fotografia.php?id=2876
  Historia łączenia tych kopalń jest faktycznie równie pokrętna, jak powojenna topografia Rudy Śląskiej... ;))

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.