sobota, 25 lutego 2012

Ulica Szeroka z plamamiNegatyw jest chyba źle utrwalony? I w partii nieba widać wyraźne przebarwienia (a także zaświetlenia). Wydaje mi się, że jest to bardzo wczesne zdjęcie, biorąc pod uwagę ogrodzony płotem fragment Szerokiej vis a vis bramy do synagogi Remuh. Chyba tylko na małoobrazkowych negatywach ojca, czyli tych najwcześniejszych, widać to miejsce w takim kształcie. Czy obecność ogrodzenia jest związana z porządkowaniem starego cmentarza? A jeżeli tak, to zdjęcie może pochodzić z 1959 roku, kiedy trwały prace archeologiczne na terenie nekropolii.

8 komentarzy:

 1. Płotek ciekawy...
  A wiadomo może, co wykazały prace archeologiczne? Potwierdziły istnienie cmentarza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod warstwą ziemi odkryto wtedy te renesansowe (nawet) macewy i sarkofagi, które potem ustawiono markując układ cmentarny :)

   Usuń
  2. Przeczytałam posta raz jeszcze, tym razem ze zrozumieniem :D Przepraszam, bo po pierwszej szybkiej lekturze myślałam, że prace arch. dotyczyły owego małego cmentarzyka w północnej części ul. Szerokiej (na zdj. otoczony płotem), a nie kirkutu przy syn. Remu.
   Co do Remu to oczywiście wszystko jasne :)

   Usuń
  3. A ja zapomniałem o tym cmentarzyku, ale wydaje mi się, że wtedy nic tam nie robiono, że "upamiętnienie" tego miejsca nastąpiło przy okazji wybrukowania Szerokiej. Mogę się oczywiście mylić...

   Usuń
  4. Macew nie było i za Austriaków, ale kiedy zniknęły? Może są tam jeszcze... zakopane... (jak i najprawdopodobniej pod "górką" w południowej części starego kirkutu). Nigdy nie słyszałam / czytałam, żeby archeolodzy sprawdzali ten mały cmentarzyk. Choć otoczony był chyba zawsze (za Austriaków murem), a płotek tkwił zanim nastało obecne ogrodzenie w kształcie połączonych menor.

   Usuń
 2. Dziękuję za wspaniały weekendowy prezent ;) w postaci tego zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż się nie chce wierzyć, że Szeroka tak wyglądała ledwo 60 lat temu...niesamowite jest tempo zmian!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre z tych zdjęć wyglądają na starsze niż są w istocie.
   Inna kwestia, to to, że ten stan destrukcji i zapuszczenia był ciągle widoczny jeszcze 14 lat po wojnie...

   Usuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.