Oglądam sobie dzisiaj dla relaksu cykl Pragensia Lukáša Jasanský'ego & Martina Poláka naprzemiennie z albumem Praha Panoramatická Josefa Sudka. Oba fotograficzne zapisy - których tematem jest czeska Praga - dzielą trzy dekady i im bardziej przyglądam się tym zdjęciom, tym mocniej jestem przekonany, że jedno wynika tutaj z drugiego. Że banalistyczna dokumentacja praskich przedmieść Jasanský'ego & Poláka ewidentnie wywodzi się z panoram Sudka, gdzie spora część zarejestrowanego materiału, to także banalne peryferia. Oglądam album Sudka, w którym zreprodukowano 284 panoramiczne kadry o rozmiarach 10x30cm i nadziwić się nie mogę, że książka o tak bezkompromisowej zawartości została wydana w nakładzie 15.000 egzemplarzy w... "komunistycznej" Czechosłowacji w 1959 roku. Pisząc o bezkompromisowości Pragi panoramicznej mam na myśli nie tylko banalizm większości kadrów i widocznych na nich obiektów. Ponieważ Sudek używał tutaj kodakowskiej kamery typu swing lens wyprodukowanej na początku XX wieku (dokładnie Kodaka Nr 4), więc w zarejestrowanych obrazach często obecna jest dystorsja (spowodowana przez obracający sie obiektyw aparatu), a autor zdjęć zupełnie się tym nie przejmując, ma zwyczaj ustawiania kamery prostopadle do horyzontalnych motywów... No więc, faktycznie Josef Sudek zasługuje na miano "poety Pragi", bo takie podejście do tematu to działanie o ewidentnie poetyckim charakterze!
szkoda, że Pragensia nie wyszła w formie albumu
OdpowiedzUsuńTo znaczy cała "Pragensia" jest w tym zbiorczym tomie, który sobie ostatnio kupiłem, wydanym przez Tranzit. http://cz.tranzit.org/en/publications/0/publication/luk-jasansk-martin-polk
OdpowiedzUsuńJest też album z krajobrazami. To się nazywa "Zemská fotografie" i też go sobie kupię ;))
http://www.umelec.org/cs/eshop/product/umeni/1547/lukas-jasansky-martin-polak-country-photography.html
Historia Kodak No.4 nie konczy się na Sudku.
OdpowiedzUsuńSaudek przekazał aparat swojemu przyjacielowi Jirimu Tomanovi a ten Jiriemu Poláčkovi który przyczał go koledze z FAMU Ivanu Luttererovi.
Lutter zrobił tym aparatem ponad 2900 panoramicznych zdjęc Pragi. Głównie skupiał się na dzielnicach ze swojego dziećinstwa. Część tych fotografi została opublikowana w albumie Panoramatické fotografie: 1984-1991. Moim zdaniem bardzo ładny album, można go kupić tu
http://www.kosmas.cz/knihy/121991/panoramaticke-fotografie/
No właśnie nie do końca można... Bo dwukrotne i bezowocnie próbowałem kupić ten album. Może pora na trzecie podejście? ;))
OdpowiedzUsuńOstatnio widziałem na sprzedaż w jednej praskiej kawiarni, jeśli jeszcze mają mogę kupić i przesłać do PL ;)
OdpowiedzUsuńWysłałem właśnie zapytanie do Krainy Książek. Jak mi odpowiedzą negatywnie, to skorzystam z propozycji. BTW wyszła właśnie monografia Lutterera w wydawnictwie Jana Barty.
OdpowiedzUsuńNie ma sprawy, zawsze mogę przesłać tą czy inną ksiązkę z Czech.
OdpowiedzUsuńjanicki.r(małpa)gmail.com
Dzięki, będę pamiętać :)
OdpowiedzUsuńAle właśnie puściłem przelew za "Panoramatickie fotografie". Chyba w związku z wydaniem tej świeżej monografii Lutterera, Barta wyciągnął z magazynu poprzednią publikację i znowu jest w ofercie Kosmasa. Usiłuję kupić ten album od kilu lat...