poniedziałek, 24 października 2016

Jak sprzedać książkę o dawnej dzielnicy żydowskiej w Krakowie

czy też może raczej - jak pozbyć się zalegającego nakładu?

W sumie dobrze, że w ramach akcji promocyjnej na tej reklamowej opasce nie umieszczono gwiazdy Dawida, jakkolwiek treść napisu jest nieprecyzyjna. Żydów z krakowskiego getta wywożono najpierw w 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu i tam mordowano w komorach gazowych, później do obozu w Płaszowie, a dopiero w 1943 do Oświęcimia. 

Niewątpliwą wartości albumu są zdjęcia archiwalne z XIX i pierwszych trzech dekad XX wieku. Czarno-białe fotografie Stanisława Markowskiego powstały - jak głosi informacja w książce - w latach 1974-1988, z tym że z roku 1974 jest tylko jeden kadr, a reszta materiału została zarejestrowana w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Czyli - co nie jest bez znaczenia - miało to miejsce już po premierze (rok 1985) dokumentalnego filmu Shoah Claude'a Lanzmanna, kiedy sporo dokumentalistów zwróciło obiektywy swych kamer na obszary związane z Zagładą. Fotografie Markowskiego dość trafnie oddają klimat krakowskiego Kazimierza z końcówki lat osiemdziesiątych, który był wtedy mocno podupadłą dzielnicą, natomiast nie trudno zauważyć, że ich autor porusza się w zasadzie po powierzchni tematu, nie starając się zaglądnąć pod jego podszewkę. Jeżeli działania fotografa miały by być tutaj jakimś rodzajem wędrówki po historycznych śladach, to jest to poruszanie się w mocno wyrobionych koleinach...


Pierwsze wydanie albumu ukazało się w roku 1992 w oficynie Arka (i wydaje mi się, że były polskie wznowienia), zaś to widoczne na załączonej fotografii ma w stopce datę 2006, a wydawnictwo, które opublikowało książkę to Nicolas Jenson z Tours (google podaje, że firma ta funkcjonowała w latach 2005-2011).

2 komentarze:

 1. pierwsze wydanie 150 stron, drugie 164 (oba format ok A4)

  Krakowski Kazimierz = Kazimierz : dzielnica żydowska : 1870-1988
  Markowski, Stanisław (1949- ).
  Kraków : "Arka", 1992 (Krak. : DWWLA).

  Krakowski Kazimierz : dzielnica żydowska, 1870-1988
  Markowski, Stanisław (1949- ).
  Kraków : Wydaw. AA, 1999.

  OdpowiedzUsuń
 2. Premierowa wystawa tego materiału miała miejsce w 1988 albo 1989, pamiętam to bo żył jeszcze wtedy mój ojciec, który ją dość złośliwie skomentował (i wpisał to do księgi wyłożonej podczas ekspozycji).

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.