To głośna książka holenderskiego architekta Reiniera de Graafa, jaka właśnie ukazała się w języku polskim nakładem Instytutu Architektury oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki (przetłumaczona przez Grzegorza Piątka, a zredagowana przez Martę Karpińską - moją żonę). Dzisiaj o godz. 17:00 w salach Muzeum Etnograficznego w Warszawie odbędzie się promocja tego wydawnictwa, którą swą obecnością zaszczyci autor publikacji.
Czytam sobie tą książkę, która choć generalnie traktuje o architekturze, o polach manewru aktualnie działających architektów, to jest też wnikliwym esejem na temat współczesnej kultury i jej skomplikowanych relacji z neoliberalnym kapitalizmem. Sposób pisania de Graafa przypomina mi eseistyczną werwę i błyskotliwość sądów Susan Sontag, znaną np. ze zbiorów Przeciw interpretacji czy O fotografii. Szczególnie polecam czytelnikom esej Nieuniknione pudełko (s. 81-99), gdzie znalazłem taki oto fragment napisany w konwencji poezji zen...
―――――― Sława
Każdy z mistrzów popełnił pudełko.
Każdy może popełnić pudełko.
Każdy może być mistrzem.
Kiedy każdy jest mistrzem, nikt nie jest mistrzem.
Ostatnio mam podobne przemyślenia dotyczące ilości mistrzów.
OdpowiedzUsuńKtokolwiek rozumie pierwsza prawdę
OdpowiedzUsuńRozumie prawdę ostateczną.
Ostatnia i pierwsza,
Czyż nie są one takie same?
[Mumon]
;))
Ta książka po prostu zmieniła mój sposób patrzenia na dom i przestrzeń życiową! Polecam każdemu, kto poszukuje inspiracji do stworzenia swojego wymarzonego wnętrza.
OdpowiedzUsuńhttps://hanbud-dachy.pl/pokrycia-dachowe/bialystok/