sobota, 4 maja 2013

Już jest!Co pozwala optymistycznie postrzegać rychłą przesiadkę na D800E... :))

25 komentarzy:

 1. Hasla chcesz zamienić na cyfrowy mały obrazek? Chyba że chcesz uprzedzić problem zakupu materiałów światłoczułych?

  OdpowiedzUsuń
 2. 36 Mpix w tej puszce + szkło zaprojektowane do DSLR, to znacznie więcj niż 55x56mm z Hassiego... Niestety tak to wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brnąć w większy format tez zaczyna się to rozmijać z celem patrząc na ceny materiałów do przynajmniej 9x12.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam właśnie za sobą (i przed sobą też) 3 dniowe duposiedzenie nad czyszczeniem i opracowywaniem negatwywów 4x5". Owszem, skany z Hasselblada Flextighta są ostre jak brzytwa... tak, że widać każde siarno kurzu na kliszy ;-P
  "Magia wielkiego formatu"... mać, mać, mać...

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja wczoraj "piękny" deszczowy dzionek spędziłem przy czerwonej żarówie z moim przyjacielem opemusem. Teraz odbitki suszą się przyklejone do szyby. Materialność fotografii tradycyjnej jest chyba tym co mnie w tym pociąga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Już od jakiegoś czasu robię w hybrydzie: negatyw skanowany i obrabiany w Ps, więc żalu nie będzie ;)
  Jak ostatnio przygotywywałem wystawę w MOCAK-u, a były to prace czarno-białe z lat 2003-06, ale już nie odbitki, tylko wydruki, to myślałem, że jednak kalsyczny baryt ma lepsze czenie i skalę tonalną... Do momentu, gdy porównałem próbki z pracami, jakie wiszą u mnie w domu. No i "materialnie" rzecz ujmując wydruki na papierze Baryta 315 były o niebo lepsze...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem ciekaw jak cyfra wpłynie na twoje prace. Jednak do tej pory była bariera 12 klatek i możliwości finansowych, które są przeznaczone na dany pomysł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spoko, zrobimy społeczną akcję i kupimy Wilczykowi karty pamięci po 32 megabajty, wejdą ze dwa RAWy ;)

   Usuń
  2. ;))
   RAW z D800 ma ok. 40 mega, o ile dobrze pamiętam.

   Usuń
  3. To mając taką kartę będziesz jednocześnie hipsterem i konceptualistą ;)

   Usuń
  4. I zainstaluję sobie do Lightrooma wtyczkę "wet collodion" i wreszcie zostanę artystą... ;)

   Usuń
 8. Sam jestem ciekaw ;)
  Myślę, że przy fotografowaniu Warszawy odczujemy pozytywy nie płacenia za kolejne duble i szitki. Myślę też, że matryca lepiej sobie poradzi ze światłem przez chmury - zmiana temperatury barwowej i po preoblemie. Waga sprzętu też odgrywa swoją rolę. Targanie kamery 4x5 na 15 piętro, torby z obiektywami, kasetami, wreszcie statywu... to nie na moje lata ;) A efekt jest zbliżony do tego co daje 36 Mpix. Prosty wybór.

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim zdaniem to idealny wybór, nawet jest format 5:4.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jedyny szkopuł to cena... To cudo Schneidera pewnie będzie kosztowć tyle co body. No ale, tyle plusów i tylko ten jeden minus? ;))

  OdpowiedzUsuń
 11. No dobra, tylko GDZIE jest? Bo od Photokiny chyba jeszcze nikt go nie widział w tzw. naturze ;-)
  Poza tym jednak szkoda, że to nie 24 mm. Zwłaszcza w kontekście architektury te 4 mm mogą być "robiące"...

  OdpowiedzUsuń
 12. Od kilku dni jest info na stronie firmy założonej przez Josefa Schneidera ;) Wcześniej wisiała poprzednia konstrukcja, czyli ten nieostro rysujący z DSLR 28PC, skonstruowany jeszcze do analogwego Contaxa i Leiki R. Czyli niebawem szkło trafi do sprzedaży.
  Z mojego "miejskiego" doświadczenia z 4x5" wynika, że najczęściej używaliśmy 90mm (odpowiednik 28mm przy 24x36mm) oraz 135mm (jakieś 40mm). Te 28mm, a nie 24mm wynikają zapewne z jakiejś bariery techologicznej?
  Przy okazji, Samyang na rynku amerykańskim nazywa się Rikeon... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. we wrocławskim Muzeum Architektury trwa właśnie wystawa słowackiej architektury w obiektywie jakiegoś Słowaka (pardon za nieprofesjonalny opis), który swoje poronione obrazy robił chyba tym 17mm sziftem Canona. Jeny, jakie to złe. O proszę: http://www.ma.wroc.pl/wystawy_aktualne264.html

   Usuń
  2. Zdjęcia jak zdjęcia architektury... Szkło kiepskie?

   Usuń
  3. nie nie, pod linkiem są te całkiem spoko. a 17 mm nie używałem, ale dystorsja w shifcie...

   Usuń
 13. w końcu ktoś pomyślał, i dał mocowanie statywowe w odpowiednim miejscu, co pozwoli znacznie ciekawiej użyć ten obiektyw, o ile nie będzie mieć jakiejś głupiej wady (lub zespołu wad) jak winietowanie, dystorsja o jakimś dramatycznym kształcie lub pływająca ostrość).

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystkie PC Schneidera mają to mocowanie. 90 i 50 mają bardo dobre recenzje. Trzeba więc poczekać na jakiś miarodajny test...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale najlepszy będzie ten, który zrobisz sam. Jakoś jak się pokazał AF-S Nikkor 1,4/35 to wg zdjęć testowych to super szkło, a jak przypiąłem i popracowałem chwilę, to chciałem się przesiąść na Canona i kupić obojętnie jaką "trzydziestkępiątkę-na-jeden-cztery".

   Usuń
  2. 35/1,4 jest ostry i dobry chyba tylko w wydaniu Leiki... Ale i tak (mając hipotetycznie Leikę - na co się jednak nie zanosi) wybrałbym 35/2. Skąd u fotografów to parcie do jasnych/gorszych szkieł???

   Usuń
  3. bo lepiej wygląda winieta naturalna niż dodana w Lightroomie ;)

   Usuń
  4. No tak, tu mnie przekonałeś ;)))
   Shift 24mm Nikona w skrajnym przesunięciu też daje winietkę w stylu Hirschberg Schule...

   Usuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.