sobota, 28 grudnia 2024

czwartek, 26 grudnia 2024

Prezenty, prezenty... (1)


Do tego libretta, które popełnił słynny Petro Metastasio, opery skomponowali także Vivaldi (partytura zaginiona), Handel i Hasse. Słuchałem sobie wcześniej na Youtube tego wspaniałego utworu, dziwiąc się cały czas, że nie jest on zbyt często wykonywany...

środa, 25 grudnia 2024

Niechcący / Нечаянно

Nieoceniona Andromeda przetłumaczyła listę dialogową z filmu Нечаянно Żory Kryżownikowa. Fucktycznie obraz ten to kwintesencja mentalu Rosjan i dobrze on tłumaczy (w zasadzie to antycypuje) to jak zachowują się oni podczas agresji na Ukrainę. Andromeda wskazuje na nawiązania do Zemsty i kary Fiodora Dostojewskiego, ciekawym kontekstem może być też mikro-powieść Zabicie ciotki Andrzeja Bursy, tyle, że jest to opowieść o niedojrzałości, gdzie tytułowa zbrodnia odbywa się wyłącznie w wyobraźni narratora, zaś proza rosyjskiego polakożercy i antysemity, traktuje o niedojrzałości, która jest zarazem dojrzałością. Scena gdzie z telewizora słychać noworoczne orędzie przyszłego zbrodniarza wojennego Putina, to sam miód.

poniedziałek, 23 grudnia 2024

NIE)WIDZIALNE POMNIKI WOLNOŚCI już wkrótce


Tak wygląda okładka pierwszego tomu. Tom drugi już niebawem. Na przełomie stycznia/lutego 2025 premiera wydawnictwa, które przygotowaliśmy wraz Magdaleną Zych. Wkrótce też więcej szczegółów na temat tego, co można znaleźć w pierwszym i drugim tomie. Publikację wydaje Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Layout pierwszego tomu to dzieło 
Damiana Nowaka z Parastudia, tom drugi zaprojektowały Noviki.

poniedziałek, 16 grudnia 2024

No i książka się wydrukowała

Okładka zresztą też. 
Teraz pora na tom drugi, ale to dopiero w styczniu.
Więc premiera (NIE)WIDZIALNYCH POMNIKÓW WOLNOŚCI -dwutomowego wydawnictwa o upamiętnieniach zniesienia pańszczzyny - też w styczniu. Z tego co widziałem (arkusze, przy których druku byłem dzisiaj przed południem u Skleniarza) jest OK. 
Ulga!

niedziela, 15 grudnia 2024

poniedziałek, 9 grudnia 2024

niedziela, 8 grudnia 2024

Problemy pana Mitrydatesa


Pierwsza opera seria Wolfganaga Amadeusza Mozarta, który skopomponował ją (with a little help from Josef Mysliveček) w wieku 14 lat. 

W północnej Turcji Mitrydates, władca starożytnego królestwa Pontu, i jego dwaj synowie Farnace i Sifare, są zakochani w tej samej księżniczce, Aspazji. Zostaje ona obiecana Mitrydatesowi, który wyrusza na bitwę z Rzymem, ale ona potajemnie kocha Sifare, który odwzajemnia jej uczucia. Farnace, starszy brat, postanawia zdradzić ojca i sprzymierzyć się z rzymskim wrogiem. Po bitwie Mitrydates, który umiera, wybacza Farnace, ponieważ ten zmienił swoje postępowanie, i błogosławi małżeństwo Aspazji z Sifare.

wtorek, 3 grudnia 2024

Zapraszam jutro do Ogniwa

Będę mówić o fotografowaniu przedmieść, o projekcie Wszystko składane Macieja Rawluka, ale też o Pastoral Alexandra Gronskiego, serii Suburbia Mexicana Alejandro Cartageny oraz o genialnym zapisie Eustachego Kossakowskiego 6 metres avant Paris. Start o 18:00. Spółdzielnia Ogniwo mieści się w Krakowie przy ul. Smolki 11a.

niedziela, 1 grudnia 2024

Nowe używki z Allegro (2)

Almira, pierwsza opera GFH, wystawiona w 1705 roku jeszcze na scenie  Theather am Gänsemarkt w Hamburgu. Widać jak daleko od tego utworu kompozytor odszedł... Bardzo pouczające.