środa, 31 sierpnia 2022

Taka rocznica

Czterdzieści dwa lata minęły...
Zdjęcie autorstwa Zbigniewa Trybka z albumu Solidarność, sierpień 1980, opublikowanego po raz pierwszy przez Wydawnictwo Morskie w Gdańsku jesienią 1980 (jednakowoż skan pochodzi z repliki tej książki, wydanej dziesięć lat później już w wolnej Polsce). 
 

niedziela, 28 sierpnia 2022

O tym się mówi

Czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia, czyli plotkarskie informacje zebrane z plotkarskich serwisów fotograficznych, które mają słowo rumors w nazwie. Mam słabość do tej rubryki i zawsze sprawdzam, co tam nowego słychać, a słychać... niewiele. Paradoksalnie to od kilku lat (od zdominowania rynku foto przez bezlusterkowce) nic specjalnego się nie dzieje. Ale żadnych rewalacji na temat Z8, który ma mieć podobno matrycę 67 Mpix? Ta informacja nie jest z gatunku plotką? 

piątek, 26 sierpnia 2022

W piąteczek garść nowych orlenków

Które mnie znowu zalewają na Facebooku, a ja je wytrwale kolekcjonuje i mam ich już 1045 szt. Tym razem trochę sasinków (jest takie nowe słowo w języku polskim jak sasinić czy też przysasinić). Chyba naprawdę (jakieś zdziwko?) żyjemy w państwie z tektury i dykty, skoro piramida finansowa wykorzystująca wizerunki polityków oraz znaki towarowe, jest ciągle bezkarna... Ostatnio zaczęli używać zdjęć z wizyty Dudy w Ukrainie, ale w miejce głowy Zelenskiego wklejają makówkę Obajtka, co może sugerować, że autorzy tych kolaży posługują się innym alfabetem, bo i językiem polskim władają niezbyt sprawnie... Jak mi się uzbiera tego więcej, to stworzę kolejne zestawienie. Miłej kawusi.
To już oficjalne! Oskubią was do gołej skóry!

wtorek, 23 sierpnia 2022

MIĘSO JAKO METAFORA (23)


Ciekawy dokument, może trochę staroświecki, ale pełen treści. Można się z niego m.in. dowiedzieć, że obchodzone 1 maja Święto Pracy, wyniknęło ze strajku rzeźników walczących o podwyżki wynagrodzeń, a nie - jak ujmuje oficjalna historiografia - protestu redukowanych pracowników w zakładach McCormick Harvester Co (a przynajmniej nie tylko). Można też zauważyć, że zmechanizowana linia rozbioru tuszy, znalazła swoje odzwierciedlenie w ideii taśmy montażowej, co wprowadzono w zakładach Forda na początku XX wieku. A idąc dalej, melanż obu tych rozwiązań zastosowano - oczywiście po odpowiednich modyfikacjach - w niemieckich fabrykach śmierci (Auschwitz II, Bełżec, Kulmchof, Sobibór, Treblinka), gdzie w przemysłowy sposób mordowano europejskich Żydów. Nieprzypadkowo SS-Unterscharführer Franz Suchomel w fimie Shoah Claude'a Lanzmanna nazywa Treblinkę „taśmą montażową śmierci‟ (dokładnie: Treblinka war ein zwar primitives, aber gut funktionierendes Fließband des Todes).

sobota, 20 sierpnia 2022

(I kiedy Illicz nieuchomo leżał w trumnie)

Zdaje  się, że wczoraj wypadał Światowy Dzień Fotografii... W związku z tym zero fotografii ;-)
Czytam dalej Wano Kruegera i zachwycam sie jego książką Ostatni pocałunek llicza, więc może teraz dwa teksty, których bohaterem jest Włodzimierz Illicz Uljanow. Zabawna sprawa, na terenie Ukrainy nie ma już pomników Lenina. Na masową skalę zaczęto je rozbierać po Majdanie w 2014. Donald Weber zrobił na ten temat fajny zapis Monumental Propaganda. Dzisiaj jednak (celebrując na poważnie wczorajsze święto) żadnych, ku*wa, zdjęć...

środa, 17 sierpnia 2022

A teraz trochę budyniu i ogórków

 

Nie wiem dlaczego tak mnie stargetowali, ale najwyraźniej zostałem zaliczony do kompletnych zerusów intenetowych, takich co łykną ofertę tej piramidy finansowej... Tak więc, codziennie wyświetlaja mi się na Facebooku ich reklamy w stylistyce tygodnika Życie na gorąco, mniej więcej co trzeci, czwarty post. A ja je sobie kopiuję i mam już w folderze o nazwie „ORLEN‟ (powinno być raczej „Orwell‟) ponad 850 plików... Najpierw zgłaszałem te posty administratorom, ale bez żadnej reakcji,  najwyraźniej koncern Meta kręci też na tym swoje lody. Z drugiej strony, wyświetlają mi się grafiki z wizerunkami osób, za którymi niespecjalnie przepadam (eufemizm), więc mam z tego/z nich niezłą bekę, jakkolwiek staje się to powoli nieco nudne... W Święto Wojska Polskiego pan Budyń nazwał „zdrajcami‟ i „durniami‟ ludzi, którzy na granicy polsko-białoruskiej pomagają nielegalnym imigrantom, więc tym bardziej śmieszą mnie te internetowe wlepki z jego postacią (jeszcze tylko dwa lata tej żenującej prezydentury...). A że mamy sezon ogórkowy, więc poniżej garść najświeższych ogórków.

niedziela, 14 sierpnia 2022

I nieprawda, że nad łóżkami dach przeciekał, zwłaszcza, że prawie wcale nie padało...

Z mojego ulubionego kanału na youtubie... Sołowiowa można by z powodzeniem wkleić do Misia Stanisława Barei. Na przykład gdzieś tutaj.


Aktualizacja - 09:42. W międzyczasie poszedłem wyprowadzić psa i w trakcie spaceru pomyślałem sobie, jaki ja jestem niesprawiedliwy. Dlaczego znów nawiązuję do filmu sprzed czterdziestu dwu lat, gdy tymczasem wystarczy odpalić telewizor (nie posiadam) i włączyć TVP INFO (czasem oglądam szerowane na Facebooku fragmenty programów informacyjnych tej stacji). Rosyjskie wzorce propagandowe są tam aż nadto widoczne. Tyrady Sołowiowa przypomniały mi też wypowiedzi pewnego pana, gdzie na stronie związanej z organizacją, o której nie można pisać, że jest finansowana przez Kreml, w ten sposób przemawiał do Jana Hartmana.

sobota, 13 sierpnia 2022

(Czerwony komisarz - Towarzysz Śmierć)

Wano Kreuger czyli Iwan Kołomijeć i jego tom Ostatni pocałunek Illicza, przełożony przez Bohdana Zadurę i opublikowany w Warsztatach Kultury w Lublinie. Druga świetna książka z tego wydawnictwa! Także do nie będziemy tutaj wracać. 

piątek, 12 sierpnia 2022

KGB i inne wiersze

Ależ to jest świetna książka! Igor Pomierancew KGB i inne wiersze, wybór i przekład Zbigiew Dmitroca, Wydawnictwo Warsztaty Kultury w Lublinie. Rzecz świeżo zeszła z prasy drukarskiej. Będziemy do niej tutaj wracać. Na początek dwa wiersze napisane po napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

czwartek, 11 sierpnia 2022

środa, 10 sierpnia 2022

SŁUSZNY CZYN / Dobry uczynek

Na wakacje w Umbrii zabrałem ze sobą m.in. Elegie Bukowskie i inne wiersze (Wydawnictwo a5). Tom przeczytałem kilka razy do dechy do dechy. Warto spojrzeć wstecz do wydania z 1980 roku (Niezależna Oficyna Wydawnicza) i doświadczyć jak zmieniły się przekłady Ryszarda Krynickiego.

wtorek, 9 sierpnia 2022

„Bo to jest nasza ojczyzna, synku‟*

Zaraz po powrocie do Polski znów zaczęły mi się wyświetlać na Facbooku te wirale... Nie wiem, jak koncern Meta to postrzega, ale wydaje mi się, że reklamowane treści nie są legalne (także użycie wizerunku pewnej osoby czy logo pewnego koncernu), tzn. mogą wprowadzić w błąd użytkowników tego społecznościowego ścieku. No i ciekawe, że głównie pojawia mi się Pan Dudu... Przypadek? Nie sądzę!

* Z kawału o dwóch tasiemcach, jak ktoś zgoogluje to zdanie, to na pewno znajdzie całą treść ;) 

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Tak sobie siedzimy z Joanną w Kungsviken


...na skrzyni, w której przywiozła swoje rzeczy z Polski w latach siedemdziesiątych, gdy zdecydowała się na emigrację. A właściwie to siedzieliśmy przed jej domem trzy lata temu w lipcu 2019 roku, kiedy świat zdecydowanie inaczej wyglądał i pozwalał snuć plany na przyszłość. Fotografował Bo Persson.