sobota, 28 grudnia 2024

czwartek, 26 grudnia 2024

Prezenty, prezenty... (1)


Do tego libretta, które popełnił słynny Petro Metastasio, opery skomponowali także Vivaldi (partytura zaginiona), Handel i Hasse. Słuchałem sobie wcześniej na Youtube tego wspaniałego utworu, dziwiąc się cały czas, że nie jest on zbyt często wykonywany...

środa, 25 grudnia 2024

Niechcący / Нечаянно

Nieoceniona Andromeda przetłumaczyła listę dialogową z filmu Нечаянно Żory Kryżownikowa. Fucktycznie obraz ten to kwintesencja mentalu Rosjan i dobrze on tłumaczy (w zasadzie to antycypuje) to jak zachowują się oni podczas agresji na Ukrainę. Andromeda wskazuje na nawiązania do Zemsty i kary Fiodora Dostojewskiego, ciekawym kontekstem może być też mikro-powieść Zabicie ciotki Andrzeja Bursy, tyle, że jest to opowieść o niedojrzałości, gdzie tytułowa zbrodnia odbywa się wyłącznie w wyobraźni narratora, zaś proza rosyjskiego polakożercy i antysemity, traktuje o niedojrzałości, która jest zarazem dojrzałością. Scena gdzie z telewizora słychać noworoczne orędzie przyszłego zbrodniarza wojennego Putina, to sam miód.

poniedziałek, 23 grudnia 2024

NIE)WIDZIALNE POMNIKI WOLNOŚCI już wkrótce


Tak wygląda okładka pierwszego tomu. Tom drugi już niebawem. Na przełomie stycznia/lutego 2025 premiera wydawnictwa, które przygotowaliśmy wraz Magdaleną Zych. Wkrótce też więcej szczegółów na temat tego, co można znaleźć w pierwszym i drugim tomie. Publikację wydaje Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Layout pierwszego tomu to dzieło 
Damiana Nowaka z Parastudia, tom drugi zaprojektowały Noviki.

poniedziałek, 16 grudnia 2024

No i książka się wydrukowała

Okładka zresztą też. 
Teraz pora na tom drugi, ale to dopiero w styczniu.
Więc premiera (NIE)WIDZIALNYCH POMNIKÓW WOLNOŚCI -dwutomowego wydawnictwa o upamiętnieniach zniesienia pańszczzyny - też w styczniu. Z tego co widziałem (arkusze, przy których druku byłem dzisiaj przed południem u Skleniarza) jest OK. 
Ulga!

niedziela, 15 grudnia 2024

poniedziałek, 9 grudnia 2024

niedziela, 8 grudnia 2024

Problemy pana Mitrydatesa


Pierwsza opera seria Wolfganaga Amadeusza Mozarta, który skopomponował ją (with a little help from Josef Mysliveček) w wieku 14 lat. 

W północnej Turcji Mitrydates, władca starożytnego królestwa Pontu, i jego dwaj synowie Farnace i Sifare, są zakochani w tej samej księżniczce, Aspazji. Zostaje ona obiecana Mitrydatesowi, który wyrusza na bitwę z Rzymem, ale ona potajemnie kocha Sifare, który odwzajemnia jej uczucia. Farnace, starszy brat, postanawia zdradzić ojca i sprzymierzyć się z rzymskim wrogiem. Po bitwie Mitrydates, który umiera, wybacza Farnace, ponieważ ten zmienił swoje postępowanie, i błogosławi małżeństwo Aspazji z Sifare.

wtorek, 3 grudnia 2024

Zapraszam jutro do Ogniwa

Będę mówić o fotografowaniu przedmieść, o projekcie Wszystko składane Macieja Rawluka, ale też o Pastoral Alexandra Gronskiego, serii Suburbia Mexicana Alejandro Cartageny oraz o genialnym zapisie Eustachego Kossakowskiego 6 metres avant Paris. Start o 18:00. Spółdzielnia Ogniwo mieści się w Krakowie przy ul. Smolki 11a.

niedziela, 1 grudnia 2024

Nowe używki z Allegro (2)

Almira, pierwsza opera GFH, wystawiona w 1705 roku jeszcze na scenie  Theather am Gänsemarkt w Hamburgu. Widać jak daleko od tego utworu kompozytor odszedł... Bardzo pouczające.


sobota, 23 listopada 2024

Jeszcze tylko 255 dni

I to jest w miarę dobra wiadomość. Tymczasem na platformę socjalmediów firmy Meta powróciły "orlenki", czyli reklamy piramidy finansowej, której twórcy wykorzystywali logo koncernu z Płocka w celu znalezienia frajerów, którzy dadzą się wkręcić w te finansowe oszustwa. Teraz oprócz Orlenu wykorzystują znów fizjonomię rezydenta Pałacu Namiestnikowskiego oraz np. Sławomira Menzena (tyle, że on pojawia się na YouTube).

niedziela, 10 listopada 2024

Nowa tapeta


Patrzę sobie i patrzę. I myślę, żeby to jednak pociągnąć dalej. I zamknąć. Mam trochę pomysłów, jak to rozegrać.

czwartek, 7 listopada 2024

Chandos Anthems Complete


W USA casting na prezydenta wygrał pan Pomarańczowa Morda, co nie wróży nic dobrego, zwłaszcza, że jego zastępcą jest pan Bezczelna Morda (znany też jako Hill Billy). Obaj są utalentowanymi absolwentami skurwysynistyki stosowanej, pierwszy odbył studia praktyczne w biznesie swojego ojca, drugi ukończył Yale University. Tak więc, cieszmy się każdym przeżytym dniem, bo może być to nasz dzień ostatni... Dlatego też bez wahania kliknąłem opcję "kupuję i płacę", gdy zobaczyłem tego boxa na Allegro (prawdę mówiąc antycypowałem w ten sposób przewidywany wynik elekcji). Między rokiem 1717 a 1719 Jerzy Fryderyk Handel, przebywając w nowo powstałym pałacu Cannons, napisał cykl anthemów, które dedykował właścicelowi posiadłości księciowi Chandos. Utwory były później wykonywane podczas nabożeństw w kościele St Lawrence w Whitchurch, gdyż są to kompozycje, wprawdzie nieliturgiczne, ale nawiązujące w warstwie tekstowej do psalmów. Zespołu The Sixteen Choir & Orchestra pod wodzą Harry Christophersa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. 

środa, 6 listopada 2024

A tak wyglądalby zrekonstruowany Pałac Saski

gdyby o odbudowie decydował np. poseł Suski ;) Ten helikopter - widoczny w górze po prawej stronie - zapowiada swym kształem nieuchronną katastrofę reklamowanej inwestycji...

wtorek, 5 listopada 2024

Tak wyglądałoby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

gdyby budynek zaprojektowała sztuczna inteligencja. Ewentualnie jakiś sympatyk prawicy... Bo chyba do takich mądrych inaczej skierowana jest ta reklama piramidy finansowej, co się wyświetla w serwisie YouTube.

niedziela, 3 listopada 2024

Dzisiaj poczytam sobie "Eneidę"

w przekładzie Roberta R. Chodkowskiego. Iliada i Odyseja w jego tłumaczeniach wymiatają! Poemat Wergiliusza to jednak zupełnie inny epos, jakkolwiek zestaw bogów jest podobny do tekstów przypisywanych Homerowi. Mam jeszcze chrapkę na tragedie Sofoklesa w przekładach Chodkowskiego, więc w swoim czasie je nabędę. W Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie, która mam nadzieję nie zostanie zamknięta. jak inne tego typu placówki, zajrzałem do jednego z tomów wydania tragedii i teksty te (to tylko pobieżna i wyrywkowa lektura) wyglądały zachęcająco. To tyle w dzisiejszym komunikacie, zastanawiam się, czy nie zamknąć tego bloga.

środa, 30 października 2024

HIGHER HEIGHTS


Dawno, dawno temu, przed siedmioma Ziobrami i pięcioma Zandbergami (koincydencja bynajmniej nieprzypadkowa), gdzieś w roku 1993 usłyszałem w radiu RMF FM kawałek Spod Jawora. Rozgłośnia miała wtedy taki patent, że przez tydzień puszczała o jednej porze promowaną piosenkę. W sklepie Music Corner kupiłem więc od razu kastę z materiałem HIGHER HEIGHTS i puszczałem ją na okrągło. Potem podczas któregoś z remontów kasta przepadła i dopiero teraz udało mi się namierzyć na Allegro CD w dobrym stanie oraz przywoitej cenie. Dawno, dawno temu, za siedmioma Machinami i pięcioma Politykami zrobiłem dla miesięcznika XL wywiad z Trebuniami i fotografowałem też ich koncert. Który to mógł być rok?1997? 1998? Stare dzieje... To ich pierwsza i najlepsza płyta nagrana wspólnie z Grantami.

poniedziałek, 28 października 2024

Hiszpański barok wymiata! (2)

[Iglesia de la Anunciación - Sevilla - 24.10.2024]

Weszliśmy tam przypadkowo... A w środku odjazd na maksa. Właściwie nie jest to barok, a raczej wiek XIX (lub może nawet XX), ale ekspresja z ducha tej wcześniejszej epoki. Żałuję, że nie wziąłem D810 lub D850, bo Motorola G54 nie wymiata ;)

niedziela, 27 października 2024

poniedziałek, 14 października 2024

Siri, wygeneruj Polskę (po raz kolejny)


Polskie smaki są bliżej niż myślisz... znaków runicznych? ;)

Teraz nastąpi kilkunastodniowa przerwa w publikacji postów.

czwartek, 10 października 2024

Tak było w niedzielę w Kamienicy Hilarego Majewskiego


Spotkanie spoko. Póltorej godziny gadania, frekwencja OK, pytania z sali. Czego chcieć więcej w erze, gdy wernisaże odbywają się głównie w soszjalach, a nie w realu...
 

wtorek, 1 października 2024

Nowy nabytek MUFO

Tzn. jeden z wielu nabytków. Zdjęcie autorstwa Wojciech Druszcza. Datowane na rok 1980. Łatwo rozpoznać towarzysza Edwarda, trochę trudniej towarzysza Aleksandra. A kim są pozostali towarzysze oraz towarzyszki z SZSP i PZPR? I jak sie potoczyły ich losy? Towarzysz Edward w 1980 roku stracił władzę. Towarzysz Aleksander piętnaście lat później został prezydentem RP i funkcję tę pełnił przez dwie kadencje... 

niedziela, 29 września 2024

Novotel & Ibis Poznań Centrum

[26.08.2024]
 

Do projektu Artura Tanikowskiego fotografuję ostatnio dawne orbisowskie hotele. I ten - nazywający się kiedyś Orbis Poznań” - w otoczeniu niebieskiego budynku w budowie (chyba także hotelu?) wygląda bardzo wielkomiejsko. Jakolwiek sama okolica (chociaż pobliżu znajduje się galeria handlowa Stary Browar) wielkomiejska raczej nie jest...

sobota, 28 września 2024

Siri, wygeneruj Haupttribüne w Polsce

[Warszawa - Muzeum Historii Polski - 27.09.2024]

Obiekt kosztował ponad 1000 000 000 PLN (miliard złotych).
Brązowy budynek po prawej stronie to Muzeum Wojska Polskiego.
Te latarnie w kształcie szubienic są urocze...
Ciekawi mnie, jakie jest przeznaczenie tego ogromnego placu?