niedziela, 25 października 2020

Pomnik w Grabownicy Starzeńskiej

[25.10.2020]

I może trochę a propos, choć nie dosłownie, wiersz Bertolta Brechta Polewanie ogrodu (w przekładzie Ryszarda Krynickiego z tomu Elegie Bukowskie i inne wiersze).


Pomnik wypatrzyłem w trasie z cmentarza w Sanoku na cmentarz w Brzozowie i w drodze powrotnej zatrzymałem się, żeby go sfotografować (akurat przestało padać). Jego kształt wydał mi się dziwnie znajomy (podobny do tego z cmentarza w Zagórzu) i nie myliłem się... Już w domu na stronie pamietajskadjestes.pl znalazłem taką informację, którą wklejam tu in extenso:

Budowę pomnika zainicjowali w czerwcu 1949 r. robotnicy miejscowej kopalni ropy naftowej, wspierani przez okoliczną ludność. Obiekt ulokowano przy skrzyżowaniu dróg łączących Brzozów z Sanokiem oraz Grabownicę Starzeńską z Dynowem. Głównymi projektantami monumentu byli Marian Jarosz z Bliznego i Kazimierz Kalemba.

We wnęce pomnika ustawione zostało niemieckie działo artyleryjskie, przywiezione z Balnicy koło Łupkowa. Na szczycie, pierwotnie umieszczona była pięcioramienna gwiazda, a obecnie wieńczy go orzeł w koronie, zamontowany w 1989 r., po odzyskaniu przez Polskę suwerenności. Pod orłem widnieje napis "Za Wolność Waszą i Naszą”. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 11 grudnia 1949 r.