niedziela, 22 stycznia 2012

Synagoga Izaaka


Eugeniusz Wilczyk, Kazimierz, Synagoga Izaaka [1959-1964]

Zabrałem się z powrotem za skany zdjęć ojca z krakowskiego Kazimierza. Nie potrafię zadatować dokładnie tego kadru, tak zresztą jak innych negatywów, zarejestrowanych przez niego w tej dzielnicy Krakowa, więc podaję ramy czasowe. Obserwując fotografowane obiekty przy ulicy Szerokiej (w drugiej połowie lat 50. wybudowano tam kilka nowych domów), a także modele samochodów oraz treść plakatów na murach, udało mi się w przybliżeniu określić czas powstania tego materiału na lata 1959-64.
Widoczny na zdjęciu plac przed Synagogą Izaaka, na którym przed wojną mieścił się targ rybny (widać go na kilku zdjęciach Romana Vischniaca) został zabudowany pod koniec lat 60. topornym budynkiem spółdzielni Starodruk.

10 komentarzy:

 1. Niezwykłe! Proszę, nie... błagam o więcej! I serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wrodzona ciekawość świata każe mi przyjrzeć się temu miejscu na nowo :) Tak sobie myślę, że niezwykłe, iż za młodu, kiedy zdjęcia głównie się "robi" fotografia nie działa we właściwy dla siebie sposób. Dopiero po latach jak w błysku magnezji wracają miejsca, ludzie, słowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz w tym miejscu jest knajpa w stylu "warszawskim" ;)
  Na ulicy Kupa, przy której stoi synagoga Izaaka, wybudowano nowe domy. A jeszcze 20 lat temu ich tam nie było. Nie było też tych wszystkich pubów, hosteli, hoteli i... turystów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy można liczyć na wydanie tych wszystkich cudownych zdjęć w jakimś albumie? Zależałoby mi zwłaszcza na tym z przyczyn osobistych... :)

   Usuń
 4. Powoli do tego zmierzam. Zacząłem skanować negatywy pod kątem publikacji. Tak, że za kilka miesięcy powinienem mieć już zestaw do złożenia książki. Niektóre z nich, a ściślej powiedziawszy - większość, są mocno zniszczone, więc trzeba je dość żmudnie czyścić i retuszować.

  OdpowiedzUsuń
 5. A gdzie się podziały dwubiegowe (z pocz. XX wieku) schody prowadzące na emporę dla kobiet? Były przed wojną i są dzisiaj...

  OdpowiedzUsuń
 6. Hm... Faktycznie, nie zauważyłem tego, choć coś mi w tym zdjęciu nie dawało spokoju ("coś", a raczej "czegoś" nieobecność). Teraz już wiem o co szło. I teraz się zastanawiam, kiedy te schody zostały zrekonstruowane? Chyba jakoś na przełomie lat 80/90 (ze wskazaniem na początek ostatniej dekady XX wieku). W latach 80 synagogę sfotografowała Joanna Helander, mam gdzieś książkę z tym zdjęciem, więc sprawdzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. W tym czasie mieściła się tam pracownia Katedry rzeźby ASP w Krakowie. Kazimierz to moje dzieciństwo i młodość. Miło mi, że tyle zdjęć oglądnąłem i muszę przyznać, że dzięki FB - KAZIMIERZ NIEWIELKI. Dzieki wam miło mi się wspominało!

  OdpowiedzUsuń
 8. W tym czasie mieściła się tam pracownia Katedry rzeźby ASP w Krakowie. Kazimierz to moje dzieciństwo i młodość. Miło mi, że tyle zdjęć oglądnąłem i muszę przyznać, że dzięki FB - KAZIMIERZ NIEWIELKI. Dzieki wam miło mi się wspominało!

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.