wtorek, 19 marca 2013

Nowy Korczyn (2)


Nowy Korczyn, synagoga, 04.04.2007

Gdy fotografowałem synagogę w Nowym Korczynie kilka rzeczy nie dawało mi spokoju. Po pierwsze - deski zasłaniające ganek po lewej stronie (na zdjęciach przedwojennych nie ma śladu po tym "wiatrołapie"), po drugie - fragment muru z pustaków widoczny po prawej, po trzecie - słup z kloszem rtęciowej jarzeniówki (typowe oświetlenie placów w PRL-u), wreszcie po czwarte - zardzewiałem ogrodzenie z metalowej siatki z na pierwszym planie. Podejrzewałem, że budynek ten musiał pełnić funkcję magazynu (wnętrze po dewastacji dokonanej przez Niemców, podzielone było wewnętrznym stropem na dwa poziomy) jakiejś lokalnej Gminnej Spółdzielni. I faktycznie tak było,  świadczą o tym wklejone poniżej fotografie. Ciekawe więc, kiedy dokładnie obiekt został opuszczony i pozostawiony samemu sobie?

 Lata 60. (zdjęcie ze strony: collections.yadvashem.org)

Lata 70. (zdjęcie ze stroy: www.nowykorczyn.com)

7 komentarzy:

 1. Planujesz w tej serii zawitać na lubelszczyznę?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na zdjęcia? Nie, sprawa jest zakończona. Jest książka (nawet 2 wydania), wystawa krąży. Teraz będzie pokaz w Zamościu. Wyciągam po prostu z archiwum
  alternate takes... ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. Obstawiam, że sam sobie został pozostawiony po 1990 roku... ale to tylko takie moje przypuszczenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z Wikipedii: "Centralny Związek Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", a przestał istnieć na mocy ustawy o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości z 1990 r., która nakazała likwidację wszystkich centralnych związków spółdzielczych".

  OdpowiedzUsuń
 5. Usłyszałem o Panu dopiero dzisiaj, w RMF Classic. Kiedy wystawa była w Warszawie? Czy planowana jest jej ponowna wizyta w stolicy?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wystawa w Warszawie była pokazywana we wrześniu 2009 podczas Festiwalu Ulicy Próżnej. To była czwarta polska prezentacja, po premierowej w Atlasie Sztuki w Łodzi w styczniu, poznańskiej w Galerii PF (kwiecień) i krakowskiej w Muzeum Etnograficznym (czerwiec-lipiec). 5 kwietnia 2013 otwiera się prezentacja w Zamościu w tamtejszej Galerii ZPAF. 10 fotografii + slideshow (ponad 400 zdjęć) + "słuchowisko". Jest też album "Niewinne oko nie istnieje", który miał 2 wydania. POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.