niedziela, 10 listopada 2013

Orientacja estetyczna drobnomieszczaństwa

Podczas lektury książki Pierre'a Bourdieu Dystynkcja. Społeczna krytyka władzy sądzenia, w części pod tytułem Zmysł estetyczny jako zmysł dystynkcji trafiłem na taką oto tabelę, będącej zapisem wyników ankiety, w której respondenci określali hierarchię ważnych dla nich tematów fotograficznych. I tak sobie pomyślałem, że jest to dobre pendant do niedawnej dyskusji na temat potrzeby (lub nie) robienia zdjęć np. o charakterze typologii... ;))


8 komentarzy:

 1. Kiedys Toni Mendoza powiedzial ze jego nauczyciel w szkole fotograficznej zabronil przynosic zdjecia zachodow slonca, kotkow/pieskow i niemowlakow. A on wlasnie zbudowal swoja kariere robiac wlasnie dokladnie to. Tyle ze jeszcze nie doszedl do zachodow slonca. Pieski zrobil za to wspaniale. Kwiatki zreszta tez. Boje sie ze wielu z tej wlasnie klasy spolecznej te fotograie nie przypadly do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie są to u Mendozy studenckie słitfocie... ;)

  Bourideu robił te swoje badania na początku lat 90, więc są w miarę aktualne i to trochę (czy też bardzo) zasmuca.

  W kategorii "zachodów słońca", najbardziej lubię te produkowane dość masowo w Auchwitz lub Birkenau, z wieżą strażniczą i drutami kolczastymi w kadrze (patrz np. album Adama Bujaka lub pocztówki, jakie można nabyć w tamtejszym sklepie muzealnym).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezbędna korekta. "Dystynkcja. społeczna krytyka sądzenia" po francusku ukazała się w 1979, przekład angielski 1984.
   Czyli badania są starsze... W tzw. międzyczasie zakres tematów fotograficznych uległ rozszerzeniu (także w przypadku tego, co się pokazuje w "przestrzeni sztuki").

   Usuń
 3. zupełnie nie rozumiem dlaczego każda z badanych grup minimalnie oceniła "wypadek samochodowy" http://www.nicolaihowalt.com/works_show_thumbs.php?car_crash_studies

  "stragan rzeźniczy" to mogłoby być ciekawe, zwłaszcza w połączeniu z "kobieta karmiąca". Tylko obawiam się, że to już mogłaby być SZtuka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kapusta też sobie słabo radzi... A jak byłoby z paprykami? Weston raczej nie ma szans ;))

   Usuń
 4. Wojtek, czy to jest pełna lista obiektów, które Bourdieu proponował respondentom? Jaki był klucz wyboru? Ciekawi mnie to, bo są one bardzo różnorodne, począwszy od tego, że niektóre słowa wydają się budzić wyraźnie węższe skojarzenia od innych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lista jest pełna. Nie mam w tym momencie tekstu pod ręką, ale chodziło o "typowe" tematy fotografii, rozumianej także jako forma wypowiedzi artystycznej.

   Usuń
 5. Ach ci ateistyczni francuscy nauczyciele szkół podstawowych :)

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.