wtorek, 4 stycznia 2022

61

[Wrocław - ul. Skwierzyńska - 29.12.2021]

Otwierają się nowe perspektywy... Jak to ładnie ujął poeta (Krzysztof Jaworski) „wszechświat mnie rozpieszcza‟: 

OTWARTE OKNA

Otchłań i histeria.

Wszechświat mnie rozpieszcza.

 

Dodajmy do tego jeszcze „KRZYKI NA ZAWSZE‟:

niedziela, 2 stycznia 2022

KAO 624Y

[Bytom - 9.9.2001]

Teraz już nie pamiętam, gdzie dokładnie to podwórko było? Wydaje mi się, że wchodziło się na nie od ulicy Józefa Kwietniewskiego. Na goole.maps można zobaczyć, że jest tam sporo pustych parcel po wyburzeniach. Widoczna na zdjęciu Nyska (model 522 TOWOS, czyli „towarowo-osobowy‟), nie musiała być wcale taka stara. Być może wytworzono ją nawet na początku lat dziewięćdziesiątych (produkcja tych furgonów trwała aż do roku 1994). Wystający zza muru oficyny szpic neogotyckiej wieży to dzwonnica kościoła pw. Świętej Trójcy, który stoi przy ulicy Piekarskiej.

czwartek, 23 grudnia 2021

S0 8166

[Chorzów Stary - ul. Marii Rodziewiczówny - lato 2001]

Furgonetka FSC Żuk A-11B, którą produkowano aż do 1998 roku... Auto ze zdjęcia prawdopodobnie opuściło jednak fabrykę w latach osiemdziesiątych. W czasach kiedy intensywnie fotografowałem Górny Śląsk (lata 1999-2003), samochody takie były używane do transportu węgla zebranego na hałdach lub wyszabrowanego złomu. Żuka skonstruowano w połowie lat pięćdziesiątych, bazując na silniku i podzespołach samochodu FSO Warszawa i wytwarzano przez cztery dekady, poddając pierwotny projekt niewielkim modyfikacjom.

środa, 22 grudnia 2021

To może sobie wspólnie powyjemy?


Dzisiejsza liczba zgonów na Covid-19 to 775, co daje 8 smoleńskichTupolewów (dokładnie - 8,0729166666666666666666666666667) albo pół Titanica. I co robi rząd IV RP w budowie? Pytanie retoryczne... A ja tymczasem zawędrowałem wczoraj z nudów na stronę pewnego łódzkiego pisma literackiego, gdzie kiedyś pasjami i dla beki lubiłem czytać teksty Krzysztofa Jureckiego o fotografii (pasjami i dla beki czytywałem w tamtym czasie także Frondę, Kontrowersje i wPolityce, ale mi przeszło... beka stała się rzeczywistością). Pominę nazwę periodyku oraz parsonalia redaktora naczelnego, już to z wrodzonej łagodności, ale też w myśl słusznej zasady don't make stupid people famous. Na rzeczonej stronie zaszły istotne zmiany, jakkolwiek layout (jeżeli nie jest to termin na wyrost?) pozostał ten sam. Przybyły natomiast winietki wspominanych Kontrowersji oraz portalu Bibuła. Ups... Rzuciłem okiem na słowo wstępne redaktora naczelnego do aktualnego wydania (wiosna-lato 2021), z czego dowiedziałem się, że jest on nie tylko ortodoksyjnym antyszczepem, ale także wyznawcą  teorii spiskowych popularnych wśród sieciowego alt-rightu. Ups po raz drugi. W najnowszym wydaniu pisma (jeżeli nie jest to termin na wyrost?) przedrukowano też fragment antysemickiej książki Henry Forda Międzynarodowy Żyd i - żadne tam ups po raz trzeci - nawyższa pora, aby redaktor naczelny skonsultował się ze specjalistą.

wtorek, 21 grudnia 2021

KCZ 6923

[Chorzów Batory - ks. Hugona Kołłątaja - 7.12.2000]

Są też dobre wiadomości. Dzisiaj wypada najkrótszy dzień w roku 2021, a już jutro światła zacznie przybywać! Wprawdzie to także początek kalendarzowej zimy, ale za nią idzie wiosna, a wiosną... oddajmy głos poecie (Grzegorzowi Wróblewskiemu):
Paweł Dunin Wąsowicz, który wydał Wybór Wróblewskiego, oczywiście musiał się gdzieś rypnąć podczas składu książki, no i rypnął się właśnie w tym wierszu, a poeta długopisem przywrócił mu pierwotny kształt. Wszystko to, Drogie Dzieci, zdarzyło się dawno temu, za siedmioma 
ziobrami, czternastoma tuskami i dwudziestomajednoma rywinami.