środa, 20 stycznia 2016

Eugeniusz Wilczyk - panorama krakowskiej dzielnicy Ludwinów wykonana wiosną 1971 roku

Porą popołudniową, o czym świadczą widoczne tu i ówdzie długie cienie. Zdjęcie zostało zrobione z budowanego wówczas wieżowca (nazywanego wtedy "punktowcem"), który stoi przy ulicy Komandosów 23. W 1971 roku ojciec wykonywał zlecenie dla krakowskiej Związkowej Spółdzielni Mieszkaniowej i fotografował m.in. powstające w tamtym czasie Osiedle Podwawelskie, które zresztą nosiło wówczas przez krótki czas nazwę "Tysiąclecia". W prawej stronie kadru widoczna jest drewniana kryta trybuna klubu piłkarskiego KS Garbarnia Kraków (kilka lat później rozebrano ją przy okazji budowy Hotelu Forum, którego bunkrowa bryła straszy nad Wisłą do dziś...). 

Eugeniusz Wilczyk, Kraków-Ludwinów, ul. Marii Konopnickiej, wiosna 1971

O widocznym wyżej zdjęciu, a także o innych z Osiedla Podwawelskiego, które odkryłem niedawno w archiwum ojca, będzie jeszcze na hiperrealizmie.

13 komentarzy:

 1. Fantastyczna fotka :)...Pamiętam te baraki Garbarni, na Podwawelskie wprowadziliśmy się w 1972, miałem wtedy 4 lata :)Będą kolejne fotki w tym z tych lat?;)
  Pozdrawiam
  Irek

  OdpowiedzUsuń
 2. Te "baraki Garbarni" to jest pierwsza w Polsce altanowa trybuna w stylu angielskim ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. Prawda, typowa angielka :
  )Masz może jeszcze coś o tematyce oś Podwawelskiego? Bardzo mnie interesuje historia powstania tego osiedla, a zdjęć praktycznie brak. Będę wdzięczny za informacje :) :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No,...panorama Ludwinowa na stronie os Podwawelskie robi furorę :) :) Wojtek, ponawiam zapytanie w imieniu moim i reszty fanów osiedla, czy byłbyś uprzejmy udostępnić inne zdjęcia z archiwum Twojego ojca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę podłączyć skaner, który ma software pod max. XP do kompa z Windowsem 10. Co podobno da się zrobić (jest w tym celu specjalnie spreparowana wtyczka, która oszukuje system), ale muszę podjechać ze skrzynką do znajomego w Warszawie, który wie jak to zainstalować...
   Więc jak to zrobię, to będą inne zdjęcia.

   Usuń
 5. Będę bardzo wdzięczny i grupa oś. Podwawelskiego :)Ciekawość mnie już zjada, co kryje archiwum :) :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest kilkadziesiąt klatek, które zostały naświetlone wiosną 1971 roku podczas realizacji zlecenia dla Związkowej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wspomniana instytucja obchodzić miała 25-lecie swojego istnienia i przy tej okazji wydano pamiątkowy folder. Ojciec sfotografował nie tylko Osiedle Podwawelskie (primo voto Tysiąclecia), ale też inne realizacje ZSM-u na terenie Krakowa (głównie jednak Dębnik). Wiele kadrów wówczas naświetlonych nie weszło do wydawnictwa, ponieważ przedstawiały typowy widok dla ówczesnych budów: wszechobecne błoto i totalny bałagan... No ale, właśnie te zdjęcia są najciekawsze ;)) Jest też trochę kadrów przedstawiających tereny, które zostały zabudowane blokami, głównie okolice ulicy Słomianej i Kapelanka.

  OdpowiedzUsuń
 7. :)... mógłbyś przesłać na pocztę do mnie paczkę z tym materiałem? bo już nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe zdjęcie, jednak hotel Forum, pomimo, że brzydki, to bardzo ciekawa realizacja późnego modernizmu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiem, powtarzają to jak mantrę historycy architektury... Ja natomiast przez pamięć dla Ludwinowa oraz boiska Garbarni chętnie przekręciłbym klucz detonatora ;)) Co niestety nie wchodzi w rachubę, bo za dużo jest azbestu w tej perle późnego modernizmu.

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.