poniedziałek, 15 kwietnia 2019

ŚW. JAN PAWEŁ II PATRON WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

[Włocławek, Bulwary Marszałka Józefa Piłsudskiego, 14.04.2019 ]

Wczoraj w drodze powrotnej z Gdyni. Rok temu wypatrzyłem to miejsce na moście, ale wtedy byłem tu przed południem, a ponieważ musiałem jechać dalej, więc nie mogłem poczekać aż reflektor znajdzie się we właściwej pozycji. Po zrobieniu zdjęcia poszedłem coś zjeść... Zobaczyłem szyld anonsujący "placek wolności" czyli "polską pizzę" (sic!), więc wszedłem do przybytku oferującego te specjały i to był błąd. Na pewno za proces rośnięcie ciasta tego czegoś, co miało być rodzimą pizzą i emanacją wolności, odpowiadały nie drożdże, a jakieś substancje chemiczne (zaimportowane nie daj Boże z Niemiec...). Jeżdżąc po Polsce często zamawiam pizzę Mergheritę, bo jest to zwykle jedyne dostępne wegetariańskie danie poza ruskimi pierogami, więc mam pewne rozeznanie w tym, jak można spieprzyć tę genialną potrawę z Włoch rodem. Wydawało mi się jednak, że nic już nie jest mnie w stanie zaskoczyć. Nikt jednak nie powinien ignorować hiszpańskiej inkwizycji... "Polska pizza" i "placek wolności" jakoś idealnie łączą mi się z tym panem w białym stroju, co go przedstawiono na muralu.

8 komentarzy:

 1. Ile masz murali z JPII w swojej kolekcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewiele, 20. Pileckiego mam ze dwa razy tyle...

   Usuń
  2. O! myślałem, że więcej tego mitologizowania.

   Usuń
  3. No tak, teraz sobie przypomniałem, że mam jeszcze 2 namierzone.
   Murale z JP II to w większości przypadków inicjatywy oddolne, święty zasługuje na coś więcej niż farba, na spiż, brąz, lub co najmniej gips patynowany.

   Usuń
  4. Ten wygląda jakby ze środków publicznych.

   Usuń
  5. Ten tak, jeszcze ten z Bydgoszczy, może też z Jaworzna. A reszta to działalność wernakularna. Die Volkskunst ;)

   Usuń
 2. Od jakiegoś czasu na wyjazdach, ratunkiem dla mnie jest menu wegetariańskie na Orlenie. Jeśli chodzi o pizzę to wegetariańska z cukinią z Dominium jest moim nr 1. Reklamowanie w komentarzach dozwolone?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wegeburgery w barze vis a vis dworca kolejowego w Gdyni!

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.