poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Brama Słońca

[Tychy - ul. Romana Dmowskiego - 3.8.2020]

Bo tak się nazywa ten budynek, zaprojektowany przez Zbigniewa Łojewskiego - przy koncepcyjnej współpracy Kazimierza Wejcherta. Próbowałem doszukać się w sieci, kto przed nacjonalistą i antysemitą Dmowskim był patronem tej ulicy, ale bezowocnie. Na stronie tyskiego urzędu miejskiego znalazłem natomiast taką ciekawą informację:

Uchwała Nr 0150/XXII/310/92 z dnia 17 grudnia 1992r. w sprawie zmian nazw ulic i placów: -ul. Armii Czerwonej na ul. Arctowskiego, -ul. Engelsa na ul. Edukacji, -ul. Jóźwiaka na ul. Władysława Jagiełły, -ul. Lenina na ul. Generała Andersa, -ul. Marchlewskiego na ul. Moniuszki, -ul. Marksa na ul. Mozarta, -ul. Nowotki na ul. Honoraty, -ul. Sawickiej na Al. Marszałka Piłsudskiego, -ul. Świerczewskiego na ul. Biskupa Burschego, -ul. Pstrowskiego na ul. Arkadową, -pl. ZBOWiD na Rynek, -pl. Pstrowskiego na pl. Św. Anny.

8 komentarzy:

 1. ul. Dmowskiego nosiła kiedyś imię (gen.)Aleksandra Zawadzkiego(1899-1964)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przemianowania ulic i placów to temat rzeka jeśli chodzi o Tychy to, te które jeszcze pamiętam: obecny pl. Baczyńskiego nosił imię Bieruta, a ulica bp. Hlonda była Al. ZMP, ojciec Bocheński zastąpił Mariana Buczka... ale (póki co) ul. Józefa Wieczorka zostawiono w spokoju. Tak na ma marginesie polecam uwadze kwestię zmiany nazewnictwa ulic i placów w mieście Łodzi - świetnie opracowane w wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/Zmiany_nazw_ulic_i_plac%C3%B3w_w_%C5%81odzi

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie, jednak, żeby publikować tutaj komentarze, trzeba się przedstawić...

  OdpowiedzUsuń
 4. Matko jedyna. Wróciłem ze Szwecji, wchodzę na hiperrealizm żeby wrócić do rzeczywistości i jak pięścią w ryj do nieprzytomności.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Bo to jest nasza ojczyzna, Synku" - że zacytuję klasyka.

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.