Tzn. „Energia‟. Nowa fotograficzna seria, którą od od siódmego lutego br. zaczął pokazywać na swoim blogu, a jej tematem są elektrownie węglowe, jakie znajdują się w Polsce (funkcjonujące lub nie, bo na zdjęciach widać też obiekty zamknięte). Świetna sprawa, no i jak najbardziej aktualna, zwłaszcza, że w ramach realizacji postulatów pakietu energetyczno-klimatycznego UE, wszystkie te dymiące fabryki energii elektrycznej w dość bliskiej perspektywie czasowej zostaną zamknięte (skądinąd są to zakłady powstałe jeszcze w PRL-u i mocno wyeksploatowane). Można by więc mówić o aspekcie eko tego projektu, jakkolwiek wydaje mi się, że jest to przede wszystkim seria o krajobrazie z elektrowniami. Podziwiam niespożytą energię Maćka Rawluka!
środa, 31 marca 2021
wtorek, 30 marca 2021
Wiedza niezwykle przydatna dzisiaj
[Siemianowice Śląskie - 12.4.2002]
Pomyślałem o tym kadrze sprzed dziewiętnastu lat, gdy szedłem dzisiaj alejką Parku Młynówka Królewska, mijając po drodze ludzi bez masek na twarzy, albo tych częściowo zasłoniętych z kinolami na wierzchu... Stosowana przez rządzących tym krajem zasada „No i chuj‟, trafiła pod strzechy (betonowe przeważnie). Tymczasem według statystyków, z zachorowaniami na poziomie 40.000 nowych przypadków dziennie możemy mieć do czynienia już w okolicach Wielkanocy (No i co? No i chuj!).
---
Dopisek z 31.3.21. Dzisiaj powtórka z rozrywki. Zwłaszcza, że pogoda ładna, ciepło, więc zachęta do biesiadowania na wolnym powietrzu. 1/3 osób zamaskowana, 1/3 ma maskę na brodzie, 1/3 w ogóle. Nie rozumiem reakcji obywateli mojego kraju na pandemię (aktualnie 32.874 przypadki zachorowań i aż 653 zgony)... Zastanawiam się też, gdzie się podziały dzielne formacje granatowej policji, które z takim zapałem katowały strajkujące kobiety? W pisowskich sondażach wyszło, że notowania lecą na łeb, na szyję, więc postanowiono nie drażnić suwerena? Rok temu podczas lokdownu wlepiano mandaty na potęgę.
---
Dopisek z 1.4.21. Nagle się okazało, że są wolne szczepionki i wezwania na iniekcję dostają zarejestrowani czterdziestolatkowie (niezaszczepieni dotąd seniorzy są tam gdzie byli, w dupie)... To nie prima aprilis! Ludzie chwalą się zdjęciami tych dokumentów na facebooku, ale pisze o tym także poważny przecież portal oko.press. Dobry pan dorzucił niespodzianie nadprogramową ilość wakcyn przed Wielkanocą, co by słupki sondaży nie malały?
-
Dopisek z 10:31. Okazało się, że to "błąd systemu".
-
Dopisek z 10:40. Wg. radia tok.fm mamy dziś 35.251 nowych przypadków zachorowań i 621 zgonów.
poniedziałek, 29 marca 2021
REGENERACJA
[Kraków - Aleja Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego - 29.3.2021]
Oraz dodatkowo podwójna chinina i lewatywa z wody mydlanej (by nawiązać do środkowoeuropejskiej klasyki powieściowej).
sobota, 27 marca 2021
Inwestycja cokolwiek przestrzelona...
[Kraków - ul. Eliasza Walerego Radzikowskiego - 23.3.2021]
...biorąc pod uwagę postępującą laicyzację kraju nad Wisłą.
Będziemy śledzić postępy świeckości.
czwartek, 25 marca 2021
PRZED SZKO LE
[Kraków - ul. Radzikowskiego - 23.3.2021]
Współczuję tym „przed szko lakom”, jakież miałem szczęście, że mogłem chodzić do zwykłego przedszkola z dużym ogrodem...
No i co za ulga wrócić do obrazów, jakie rejestruje aparat fotograficzny z matrycą!
środa, 24 marca 2021
Krakowski Kazimierz na zdjęciach Eugeniusza Wilczyka z lat 50. i 60. XX wieku
Tak jak w tytule. Serdecznie zapraszam na wykład online na temat zdjęć ojca z krakowskiego Kazimierza, jutro o 18:00. Transmisja na facebooku.
poniedziałek, 22 marca 2021
R.I.P. Adam Zagajewski (21.6.1945 - 21.3.2021)
Kiedyś, będzie jakieś trzydzieści pięć, trzydzieści sześć lat temu, trafiłem na tę książkę i się nią zachwyciłem...
piątek, 19 marca 2021
Sundby Krematorium
[Kopenhaga - Sundby Kirkegård - 2013]
Okładkowa fotografia książki BLUE PUEBLO, którą zrobiliśmy z Grzegorzem Wróblewskim w 2015 roku (wydawcą była Galeria BWA w Zielonej Górze), a teraz właśnie ukazła się w Danii w wersji duńsko-polskiej. I sobie na nią patrzę znad ekranu, bo ustawiłem tom vis a vis na regale z książkami, i ogrania mnie coraz większy optymizm (ba jak nie ma ogarniać?). W rzczywistości (o czym w międzyczasie zapomniałem) ściany budynku spopielarni nie są szare, lecz pastelowo pomarańczowe, co np. widać tutaj.
czwartek, 18 marca 2021
‟The Holocaust Bystander in Polish Culture, 1942-2015. The story of Innocence‟ już jest!
W oficynie Palgrave McMillan ukazała się właśnie angielska
edycja książki Opowieści o niewinności. Kategoria świadka Zagłady w kulturzepolskiej (1942-2015), opublikowanej w 2018 roku przez Instytut Badań Literackich. W
obu wydaniach znajduje się mój esej Dokumenty i fikcje, z tym, że w tym angielskim w wersji nieco skróconej. W tomie wydanym przez Pelgrave'a przeczytać można także (i przede wszystkim) teksty autorstwa: Aránzazu
Calderon Puerty, Katarzyny Chmielewskiej, Maryli Hopfinger, Anny Zawadzkiej oraz Tomasza Żukowskiego, z tym, że to właśnie ostatnia z wymienionych osób, jest inicjatorem i sprawcą edycji angielskiej. Szalenie się z tej publikacji cieszę, tym bardziej, że na okładce wydania Plgrave'a wykorzystano moje zdjęcie synagogi w Nowym Korczynie (wykonane w 2006 roku), której ówczesny stan idealnie koresponduje z tytułem książki oraz wnioskami, do których dochodzą autorzy rozpraw.
wtorek, 16 marca 2021
Wtorek za to całkiem spoko!
Pan kurier z UPS zadzwonił w samo południe i dostarczył przesyłkę od Pawła Partyki z Kopenhagi. Paweł razem z Frejem Larsenem przetłumaczyli na duński tekst Grzegorza Wróblewskiego, a następnie znaleźli wydawnictwo forlaget em, które zdecydowało się opublikować nasz projekt BLUE PUEBLO w wersji duńskiej (a właściwie to duńsko-polskiej). Książka jest wydrukowana świetnie, layout się nie zmienił (tylko krój czcionki), no i zdjęcia poszły z CMYK-a, a nie z duotonu. Śmiem twierdzić, że wygląda to lepiej, niż edycja sprzed sześciu lat (ale prawda jest też taka, że zrobiłem dość zdecydowaną korektę plików do druku).
poniedziałek, 15 marca 2021
Nie lubię poniedziałków!
[1976]
Prawdopodobnie jest to któreś z wnętrz Stacji Naukowej
Polskiej Akademii Nauk w Paryżu, mieszczącej się pod adresem 74, rue Lauriston,
75116 Paris (negatyw mocno niedoświetlony...)
Podczas pobytu we Francji w 1976 roku ojciec korzystał z tamtejszych pokoi gościnnych. Trzydzieści pięć lat później, kiedy miał miejsce paryski pokaz projektu Niewinne oko nie istnieje, też tam spałem.
Podczas pobytu we Francji w 1976 roku ojciec korzystał z tamtejszych pokoi gościnnych. Trzydzieści pięć lat później, kiedy miał miejsce paryski pokaz projektu Niewinne oko nie istnieje, też tam spałem.
niedziela, 14 marca 2021
[Porcje]
Stary, wyśmienity Grzegorz Wróblewski z książek Ciamkowatość życia i Planety (wyd. Fundacja 'brulionu', 1992 i 1994).
Trzeba jakoś zracjonalizować sobie zbliżającą się wiosnę...
czwartek, 11 marca 2021
[Ja ocalały cudownie (...) ja ocalały straszliwie]
Stary dobry Adam Ważyk! Skany pochodzą z Wierszy wybranych, które w 1978 roku opublikowało Wydawnictwo Cztelnik.
środa, 10 marca 2021
poniedziałek, 8 marca 2021
Ależ on gra!
[Pancrace Royer, Pièces de clavecin, Livre 1 - No. 11 Le Vertigo - Rondeau (1746)]
A za oknem śnieg właśnie pada, zimo wypie*dalaj!
I możnaby myśleć, że w temacie koncertów klawesynowych Bacha (przepisanych czy strawestowanych z Vivaldiego) tak często przecież granych i nagrywanych, nie ma już nic do dodania, a tymczasem...
[Johann Sebastian Bach, Cembalokonzert Nr. 1 in d-Moll BWV 1052 (1738-1739]
sobota, 6 marca 2021
(Cztery marzenia)
Wybrany na dzisiejszy wieczór wiersz Janiny Katz, najciekawszej powojennej polskiej poetki, pochodzi z tomu Zabawa w chowanego (Austeria, 2013).
piątek, 5 marca 2021
(Ten rok i następny)
Niezrównany Douglas Dunn w przekładzie Piotra Sommera z książki Wyprowadzka z Terry Street i inne wiersze, wydanej w 1999 roku pod szyldem instytucji o nazwie Fort (sic!) Legnica.
Subskrybuj:
Posty (Atom)