poniedziałek, 20 lutego 2012

Synagoga Izaaka (powtórnie)


Eugeniusz Wilczyk [1959-1964]

Napis kredą Cracovia Dziady jest ciągle widoczny na murku otaczającym synagogę, ale poza tym całkiem sporo się zmieniło. Po pierwsze nie ma już ulicznej pompy vis a vis wejścia, na obramowaniu której - jak to widać na wcześniejszym zdjęciu ojca - siedzi kilku młodzieńców. Po drugie nawierzchnia ulicy Kupa jest już asfaltowa. Po trzecie zniknęły drewniane słupki, które widoczne są też na przedwojennej pocztówce zreprodukowanej w albumie Likhodedova. Kadr pochodzi z aparatu Praktisix, więc są to wczesne lata 60 (ten wcześniejszy, widoczny poniżej był z Flexareta). 

Eugeniusz Wilczyk [1959-1964]

6 komentarzy:

 1. Ja poproszę choćby i w dziesięciu odsłonach ;) Lub może tak: każdą ilość przyjmę. Niesamowite zdjęcia i praca Pana Eugeniusza! A nie bywało niebezpiecznie przy tej pracy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten materiał ma niestety skończoną objętość. Chyba są jeszcze dwa frontalne ujęcia tej synagogi, ale już nie tak fajne.
  Co do bezpieczeństwa, to... ponieważ mój przodek ćwiczył w młodości boks, jakoś specjalnie się tymi kwestiami nie przejmował. Ale zdjęcia były robione w środku dnia i jak się można czasem zorientować, raczej w dni świąteczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, w tamtych czasach piło się w dni robocze, a w niedziele "klient był mniej awanturujący się" ;):)

   Usuń
  2. Pamiętam, że jeszcze na początku lat 70. Kazimierz miał złą renomę...
   W bliskim sąsiedztwie Synagogi Izaaka Jakubowicza, tzn. na jej "zapleczu" jest ulica - nomen omen - Ciemna i tam faktycznie bywało nieciekawie.

   Usuń
 3. Porównując te dwa zdjęcia można dojść do wniosku, że jedyne co się zmieniło to nowa nawierzchnia. Czy jest możliwe, że zdjęcia te zostały wykonane w tym samym roku - tego samego lata?

  Jest parę szczegółów, które na to wskazują.

  Skoro negatyw to film zwojowy 120 to czy jest on pocięty na osobne klatki czy na paski (w serii po 3-4 klatki)?

  ...prawie się zainteresowałem...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jest możliwe... ;)
  Zmieniły się przynajmniej 3 rzeczy, o których zresztą napisałem. Ale na pewno nie jest to ten sam rok. Na zdjęciu autorstwa Davida Zawadzkiego, które wisi na portalu Wirtualny Sztetl, też jest widoczny ten napis "Cracovia Dziady"... A także inne rzeczy.
  Negatywy są pocięte na paski dwu i trzy klatkowe.

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.