W dziesiątej edycji sieciowego pisma Obszary Przepisane, które w Stavanger wydają Ewelina Gołąb i Sylwester Gołąb, ukazało się 6 moich premierowych tekstów, jakie być może znajdą się w książce Dekady (jeżeli w ogóle taka książka się ukaże?). Bardzo podoba mi się oprawa plastyczna najnowszego numeru (za którą odpowiada Magdalena Rechłowicz), no i w ogóle rad jestem wielce z tej prezentacji. Niniejszym zapraszam do lektury!
poniedziałek, 30 listopada 2020
niedziela, 29 listopada 2020
(wysiadać! wysiadać bez spadochronów!)
Mając wciąż przed oczami zdjęcia Cezarego Sokołowskiego z wczorajszej demonstracji Strajku Kobiet w Warszawie, na których osiłek w policyjnym mundurze w odpowiedzi na okazaną legitymację poselską, pryska gazem pieprzowym prosto w oczy Barbarze Nowackiej, co oznacza, że katoliccy nacjonaliści z PiS się boją i wymuszają na policji agresywne zachowania, szukając rano czegoś do czytania, znaleźć tom wierszy Hansa Magnusa Enzensbergera, a tam trafić od razu na tekst Zwycięstwo wiśni, a za chwilę na inny, także mocno w temacie, o tytule Obrady na najwyższym szczeblu, i obróciwszy wzrok w stronę regału z płytami, zorientować się, że jest się także w posiadaniu Mesjasza Handla w interpretacji Christophera Hogwooda z The Academy of Ancient Music, o czym się zapomniało, gdzie śpiewa m.in. Emma Kirkby, więc dla wyjustowania poziomów i odzyskania empatii, położyć na talerzu gramofonu pierwszy czarny krążek, oddając się lekturze Enzesbergera, który jest poetą genialnym, zawsze trafiającym w sedno (wiersze przełożył Grzegorz Prokop, a książkę Proces historyczny wydało w 1982 roku Wydawnictwo Literackie)!
sobota, 28 listopada 2020
(Polska krążyła nad głową natrętna jak osa)
piątek, 27 listopada 2020
Z Mateuszem Palką rozmawiamy o "Słowniku polsko-polskim" i nie tylko.
wtorek, 24 listopada 2020
poniedziałek, 23 listopada 2020
niedziela, 22 listopada 2020
Bobrek
sobota, 21 listopada 2020
Majteczki w kropeczki
czwartek, 19 listopada 2020
Dyktatura damskich bokserów
Za dzisiejsza Gazetą Wyborczą (e-wydanie), artykuł Wojciech Czuchnowskiego. Nasz Conducător z Żoliborza oraz jego współpracownicy muszą mieć pełne portki, skoro decydują się na takie działania...
środa, 18 listopada 2020
KOBIETY DELIKATNE JAK BOMBY
wtorek, 17 listopada 2020
4 murale z ulicy 6 Sierpnia w Łodzi
poniedziałek, 16 listopada 2020
niedziela, 15 listopada 2020
O powinnościach artysty - we wtorek 17 listopada o godz. 18:00
Spotkanie, które się miało pierwotnie odbyć we wtorek 13 października, dojdzie od skutku w nieco okrojonym składzie we wtorek 17 listopada. Zapraszam serdecznie na transmisję online, uprzedzając od razu, że nie będzie to żaden parszywy zoom czy inny teams, lecz streaming wprost z lokalu Warsztatów Fotograficznych w Katowicach przy ul. Drzymały 9/6.
piątek, 13 listopada 2020
(KAZANIE NA GÓRZE)
Trzy wiersze z Czasu triumfu gołębi Krzysztofa Jaworskiego i rewers okładki. Z niegdysiejszego wydawnictwa Tomasza Majerana o bezpretensjonalnej nazwie (sarkazm) Pomona robiliśmy sobie w wtedy jaja, nazywając je Oponą. Gdybym dał temu postowi tytuł „Kazanie na rurze‟, zapewne gugiel przysporzyłby mi dużą liczbę oglądających, ale biblijne odniesienie chyba też nieźle żre?
środa, 11 listopada 2020
Wielka Polska?
poniedziałek, 9 listopada 2020
Dla podtrzymania nastroju...
piątek, 6 listopada 2020
Rząd podejmuje pewne kroki
Wiersz Krzysztofa Jaworskiego z książki Czas triumfu gołębi, wydanej przez Pomonę w 2000 roku. Nic na to nie poradzę, ale przesłanie tego utworu staje mi przed oczami zawsze, gdy słyszę przemówienia Mateusza Pinokio-Morawieckiego...
czwartek, 5 listopada 2020
(Każda prawdziwa religia kiedyś upadnie)
Dwa wiersze Charlesa Bernsteina w przekładzie Kacpra Bartczaka z książki Świat w ogniu, z książki wydanej kilka tygodni temu przez Biuro Literackie. Niniejszym w okienko polskiej sceny literackiej zapukała formacja L=A=N=G=U=A=G=E. Czy spowoduje to taki rezonans, jak publikacja wierszy szkoły nowojorskiej w 1986 roku w Literaturze na Świecie? Nie sądzę...
poniedziałek, 2 listopada 2020
Ojczyznę kochać trzeba i szanować?
W najbliższą środę 4 listopada 2020 o godz. 18:00 zapraszam do wysłuchania transmisji rozmowy, jaką przeprowadzi ze mną Mateusz Palka (pierwotnie mieliśmy rozmawiać w realu, ale uniemożliwiła to pandemia). Wydarzenie odbędzie się ramach cyklu Ojczyznę kochać trzeba i szanować... Misja: książki, który firmuje Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Zapraszam przed ekrany laptopów i smartfonów oraz na facebookowy profil muzeum, tudzież na ich stronę internetową. Z tekstu kultowej niegdyś piosenki T Love Alternative, który posłużył organizatorem do stworzenia tytułu cyklu, najbardziej jednak lubię ten fragment: Tak bardzo chciałbym abyśmy zwariowali, tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali.