środa, 24 kwietnia 2013

Krwawa ballada, którą napisali czytelnicy (albo POLSKA CHATA)


Jakiś czas temu (prawie 2 tygodnie temu) Iza Kowalczyk prowadząca bloga strasznasztuka2, poświęciła wpis mojemu projektowi Niewinne oko nie istnieje. No i jak się tego należało spodziewać, wierne grono trolli i hejterów jej osoby oraz bloga, opatrzyło wpis komentarzami. Ponieważ są one dość przewidywalne i można by powiedzieć, że też typowe, wklejam cały ten hejting/trolling poniżej w pisowni oryginalnej. Kilku komentatorów kojarzę z bloga galeriabrowarna.blogspot.com, gdzie zawsze pod wpisami prowadzącego tę stronę Andrzeja Biernackiego, uaktywnia się grono sfrustrowanych i anonimowych zwykle malarzy spod znaku "błota" oraz "techniki grzęznącego pędzla" (by przywołać terminy ukute przez Łukasza Gorczycę i Michała Kaczyńskiego w Słowniczku Rastra), którzy uważają, że w polskiej sztuce współczesnej rządzi "układ" i lewacy... 
I jeszcze gwoli wyjaśnienia, "szalety miejskie" widoczne na zdjęciu synagogi w miejscowości Buk, nie są dobudowane do tego obiektu. Ala cała ta sytuacja wydała mi się mocno symboliczna... Wyobraźmy sobie taki urodziwy kibel w bliskim sąsiedztwie kościoła katolickiego... Owszem, mam zdjęcie, gdzie szalety w  typie "sławojek" dobudowano do wschodniej ściany bóżnicy, czyli tej gdzie umieszcza się w środku wnękę na Aron ha-kodesz - miejsce przechowywania Tory (w miejscowości Ciepielów w Województwie Mazowieckim). Mam też zdjęcie z Tarnowa, gdzie kible stoją niedaleko od zachowanej bimy (jedyna część, jaka ocalała z tego obiektu) z tamtejszej synagogi. W niedużej odległości od Buka znajdują się Pniewy (26,7 km), gdzie w posynagogalnym budynku urządzono sklep lokalnej sieci o nazwie POLSKA CHATA. Mogłem dać zdjęcie fasady z tym napisem do książki, a nie dałem, szkoda...

Gość: gość niedzielny, amo18.neoplus.adsl.tpnet.pl 
ostatnio Pani takiej Profesor zwyczajnej czy nadzwyczajnej(4 krotnie) wyszło ,że kapliczki (z roku 1943)w warszawskich podwórkach to WOTUM DZIĘKCZYNNE ku czci wymordowania Żydów w Gettcie Warszawskim...(gazeta wyborcza) 
litości!!!!!!!!!!!!!!!!
 
-zalecam obserwowanie przyrody,spokój i relaks...
 
(wymordowanie inteligencji Polskiej przez Niemców i Sovietów w czasie wojny i trochę po... właśnie wydaje owoce... eh...)
  
2013/04/16 21:30:55

Gość: gość niedzielny, amo18.neoplus.adsl.tpnet.pl
przypuszczam ,że Pani Doctor tego nie ogarnie... 
może jest na wakacjach w Nigerii... ;)
2013/04/16 21:10:38

Gość: K, alfa60.extreme-net.one.pl
Foto z szaletem ma niby przedstawiać synagogę w Buku. Wojciech Wilczyk dziwnym trafem nie trzymał się swojej metody frontalnych kadrów fasad budynków, ale wziął się za to ujęcie "od tyłu". Na zdjęciu tego nie widać, ale oba budynki dzieli mur. "Niewinne" oko dokumentalisty pozwoliło sobie jak widać na "artystyczny" gest. A może było już po prostu zmęczone swym programowym patrzeniem i tak "fikuśnie" sobie spojrzało...

Tak to wygląda z innej strony:
 
i878.photobucket.com/albums/ab350/Mrruczek/Buk/DSCF5755.jpg
 

Wojciechowi Wilczykowi życzę kolejnej serii, może tym razem poświęconej wyremontowanym synagogom, bo dużo się od tamtego albumu zmieniło. "Życie po oku"? Tylko na to już pewne środowiska mogą nie dać funduszy, choć trzymam kciuki ;)
 

Z kolei niecałe bajeczki Aliny Całej poddano słusznej krytyce tutaj:
 

kompromitacje.blogspot.com/2012/06/alina-cala-na-tropie-antysemitow.html
 

Z Tokarską-Bakir też się tam nie cackano i też słusznie, bo to prawdziwa kompromitacja, żeby takie pseudo-autorytety mąciły młodym ludziom w głowach.
 

Ciekawą lekturę polecam:
 
www.portal.arcana.pl/Bronislaw-wildstein-polska-antysemityzm-lewica,1917.html
 

i czujności życzę.
 
2013/04/16 02:31:52

Gość: schodydonieba, modemcable033.30-20-96.mc.videotron.ca
Widac tu konflikt pomiedzy logika slusznosci i logika wlasnosci. Spedzilem troche czasu na forum dla kobiet na skraju zalamania nerwowego i zauwazylem ze kwestia okreslenia "ownership" jest dla nich bardzo wazna. Wrecz krytycznie wazna. Przy czym "ownership" w ich jezyku oznacza odpowiedzialnosc. 
..........
 
W moim miescie w co drugim garazu jest jakis dom modlitwy, centrum medytacyjne, boznica, synagoga, czy meczet. Ale to wtedy nie jest garaz, tylko odpowiednio - dom modlitwy, cenrtum medytacyjne, boznica, synagoga, meczet. Jakby z drugiej strony jest budynek bylego kosciola przerobiony na lofty. Ma nawet nadal dwie wieze z pozlacanymi krzyzami. Nie wszystkim sie to podoba, ale nie jest to juz kosciol.
 
..........
 
Konflikt wlasnosci i slusznosci mozna zaobserwowac na przykladzie zjawiska o ktorym przeczytalem w Obiegu, a ktore nazywa sie Yellowism. To jest - jak widac na przykladzie losu poznanskich Yellowistow - konflikt cywilizacji.
 
Promocji muzycznych ciag dalszy:
 

www.youtube.com/watch?v=BDsTr0_yF50
 
2013/04/15 22:06:15

Gość: gość niedzielny, bri148.neoplus.adsl.tpnet.pl
O jaki pan Niedzielny rozdrażniony! "Ludzie w sieci" (fajne określenie) mogą się śmiać, ile im się podoba, 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Ma Pani problem ,bo raczej są to ludzie inteligentni i poważni...A jeśli facet zarabia 50 razy więcej od Pani a na ścianach w domku mu wiszą oryginalne Picassy(taki malarz hiszpański...)+ kilka innych ,,ładnych,, monidełek to chciałbym być przy tym jak Pani mu mówi : Pan jest idiotą!
 
--------------------------------
 
odkąd Pani zaczęła robić w tym całym mainstreamie ,straciła Pani tzw. czujność rewolucyjną ... mniej Tvn,mniej fiołków,odpocząć,porozmawiać trochę z tzw. prostymi ludźmi -i słuchać co starsi mówią...bo inaczej na starość może Pani zostać dotknięta tzw.efektem Bronka...
 
Tzw. Efekt Bronka-czyli facet uwierzył ,że jest intelektualistą bo mu tak powiedzieli... ;)
 
2013/04/14 15:29:33

Izakow2: Zwróciłaś uwagę na fakt, który ja, jako "niefachowiec" uwagi nie zwróciłem i przyznaje - jest on, prawdopodobny po ludzku czy też nieludzku - uzasadniony - jak mniemam.
2013/04/14 09:04:27

Gość: schodydonieba, modemcable033.30-20-96.mc.videotron.ca
Izakow 2 

Gdy nastepnym razem napisze pani "w naszej kulturze", to bardzo prosze o sprecyzowanie w ktorej. Gdy sie tu do nas zaczely wprowadzac osoby ktore "zawsze na gotowe, zawsze na friko", efektem byla fala samobojstw wsrod kobiet po 30-stce i wsrod nastolatkow.
 

Dziekue za uwage, Peace Love i Komercja.
 

www.youtube.com/watch?v=9G7knyNYkec
2013/04/12 18:25:44

Gość: schodydonieba, modemcable033.30-20-96.mc.videotron.ca
Skoro niewnne oko nie istnieje to ja sie pytam - czy te szalety sa w ( dawnej ) synagodze, czy obok synagogi ?
2013/04/12 18:06:31

Gość: schodydonieba, modemcable033.30-20-96.mc.videotron.ca
Mialo byc "mozna uwazac za wspolczesna mutacje antysemityzmu. Przepraszam.
2013/04/12 17:56:12

Gość: schodydonieba, modemcable033.30-20-96.mc.videotron.ca
Mysle ze typowy ( to znaczy stereotypowy ) Zyd zapytalby "A ile na tym pamietaniu mozna stracic?" ;-) Koniu domyslilby sie ze chodzi o kreacje stolkow dla "dobrego towarzystwa". Jezeli chcecie upamietniac, to nauczcie sie zakladac fundacje, kwestowac, przekonywac, reklamowac, negocjowac, podpisywac umowy, etc.. W tym kraju sama szlachta - nikt nic nie umie, wszyscy maja zdanie na kazdy temat. Top znaczy budzetowka udajaca szlachte, bo na razie zadnego slachtowania, ani szlachetnosci nikt jeszcze nie widzial. 
........
 
Pogarde dla biznesu, handlu i reklam mozna wspolczesna mutacja antysemityzmu. Kiedys gardzono Zydami, bo zajmowali sie tymi "nieczystymi" sprawami. Stezenie tej mutacji antysemityzmu wsrod tzw. lewicy jest wprost niesamowite. Czasem wystarczy zamienic "wasy" na "pejsy", jak na blogu Szprotest, a jestesmy dwie godziny od pogromu. ,
 
2013/04/12 17:49:13

O jaki pan Niedzielny rozdrażniony! "Ludzie w sieci" (fajne określenie) mogą się śmiać, ile im się podoba, mnie to nie przeszkadza. A w TVP Kultura nie występuję, bo mi jakoś nigdy nie pasuje :) 
Do Barei - ten stosunek nie jest jednak podobny. Tak na prawdę to zaważyła na podejście do zabytków i ich konserwacji PRL-owska ideologia i ukuta wówczas konstrukcja "zabytku narodowego". Najbardziej niszczały zabytki pożydowskie praz poniemieckie. Ale oczywiście stosunek do dóbr polskiej historii jest też (i wciąż) skandaliczny - to opisywany przeze mnie wcześniej przykład znikania stoczni gdańskiej uznawanej za "kolebkę" Solidarności.
2013/04/12 00:24:36

Gość: gość niedzielny, aenn154.neoplus.adsl.tpnet.pl
aha... 
jeszcze jedno ..
 
Panie Izo nie wiem czy Pani jest świadoma ,że sporo ludzi w sieci się z Pani śmieje,jak sie Pani publicznie przyznała ,że poparła Pani wniosek o przyznanie 3 koła miesięcznie tej Pani co pomyka z łopatką w Warszawie i zakopuje jakieś artefakty... :
 
--------------------------------------------------------------------------------------------
 
www.tekstowo.pl/piosenka,kazik_na_zywo,Swiadomosc.html
 

Powiedz co to znaczy, gdy ktoś myśli inaczej
 
I gdy mówi inaczej. Czy to ci nie przeszkadza?
 
Świadomość twoja, jaka jest w tobie
 
Silna i pewna, ale nie na przeszkodzie
 
O tym co tu widzisz możesz myśleć jak chcesz
 
Podoba ci się to, czy ci podoba się? Nie!
 
Kreujesz rzeczywistość na swoje żądanie
 
Lecz uważaj, niech niewolą innym się nie stanie
 
A ludzie są wolnymi, to słychać wkoło
 
Co to za hasło? To jest oszustwo!
 
W imię tej idei co pewien czas ponury
 
Ruszają na podboje armie kute w zbroje
 
A ludzie są wolnymi, to słychać wkoło
 
Co to za hasło? To jest oszustwo!
 
Niesione na sztandarach, niesione przez armie
 
Cała Ziemia, ludzie cierpią potwornie!
 

Miej świadomość!
 
Możesz robić co chcesz!
 
Miej świadomość!
 
Czy dobrze chcesz
 
Miej świadomość!
 
Możesz robić co chcesz!
 
Miej świadomość!
 
Czy dobrze chcesz(...)
 
------------------------------------
 
to teraz niech Pani ma tą świadomość...
 
dobranoc...........
2013/04/12 00:02:58

Gość: gość niedzielny, aenn154.neoplus.adsl.tpnet.pl
o jak fajnie!!!! 

goscniedzielny1.blogspot.com/2012/04/19-kwietnia-1943-warszawa-getto.html
 
-------------------------------------------
 
a tego w Warszawie nikt nie nie chciał pokazać... ale w tym roku będzie wystawiana w UK i może w Izraelu... :) (czyli są martwi Żydzi dobrzy i martwi źli Żydzi...ale co to kogo obchodzi... nieprawda??)
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
goscniedzielny1.blogspot.com/2012/03/egzekucja-polskiego-bandyty.html
 
-zbiórka na remont Remont ohela cadyka Elimelecha w Leżajsku(www.the614thcs.com/38.1695.0.0.1.0.phtml)
 - efekt 0 pln-bo to zła praca była..;) 
---------------------------------------------------------------------------------
 
i wcale tego Pani Izo nie musi komentować :)
 
grunt ,że Pani jest zadowolona i taka fajna ,że w TVP Kultura nawet wystąpić może...
 
i życzę dalszych sukcesów w pracy zawodowej jak i też szczęścia w życiu rodzinnym(oraz tańcu...eeeeeee taka tam złośliwość ,ale stać mnie na to...)
2013/04/11 23:38:14

W wypadku "polskich" dworków, zabytków wszelkiego rodzaju - też miała miejsce podobna absurdalna sytuacja. Daleki jestem od stwierdzenia, że to jakieś "celowe" wymazywanie żydowskiej obecności. Stosunek do jakichkolwiek dóbr kultury w Polsce jest po prostu podobny. Ale książka na pewno warta polecenia.
2013/04/11 22:41:27

To straszne, jak przez tych kilka dziesięcioleci z Polski została wyparta pamięć o żydach. Kiedyś żyli oni w tym kraju, tworzyli jego historię, a teraz wszystko co po nich zostało, jest niszczone i wstydliwie ukrywane. 

Może antyżydowskie nastroje z XIX wieku nadal się w Polsce utrzymują? Przecież nawet jeżeli pominiemy sakralny charakter tych budynków - w wielu przypadkach są to zabytki, dziedzictwo kultury. Czy takie miejsca nie powinny być chronione?
2013/04/11 22:16:40

16 komentarzy:

 1. http://goscniedzielny1.blogspot.com/2012/10/mirosaw-bakaczyli-pielgrzym-w-treblince.html
  --------------------------------------------
  Saznowny Kolego....
  ale mojej skromnej osoby to raczej nie zaliczysz do :
  grono sfrustrowanych i anonimowych zwykle malarzy spod znaku "błota" oraz "techniki grzęznącego pędzla" bo od 20 lat już nie maluję :)
  -a czy mógłbym wiedzieć za ile i kto sfinansował projekt,, Niewinne oko nie istnieje,, ?
  bo ja swoje projekty robie za swoje pieniądze... :) i tym się zdaje się różnimy...
  Panie Wojtku...

  OdpowiedzUsuń
 2. Malarskich emerytów też zaliczyłem ;))
  Co do kasy, to "Niewinne oko" sfinansowałem sam, tak zresztą jak wszystkie swoje projekty. Natomiast album wydała, a wystawę wyprodukowała Galeria Atlas Sztuki z Łodzi. I nie jest to żadną tajemnicą. Ile na to poszło? Można to policzyć szacunkowo... widząc jak wygląda książka lub wystawa. Owszem, dużo.
  Co do różnienia się, to zgoda, różnica jest dość poważna, Panie Anonimowy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. No... bardzo miłosierny ;) Że pozwala żyć i amebie i bakterii...

   Usuń
 4. ,,Natomiast album wydała, a wystawę wyprodukowała Galeria Atlas Sztuki z Łodzi,,
  --------------------------------------------------------------
  Wystawę oraz druk katalogów ,,To jest niewyobrażalne !,, sfinansował i wydrukował Gość Niedzielny ... :)
  -Czy widzi Pan różnicę ?
  2.Naprawdę chce Pan z Gościem Niedzielnym podyskutować o Holocast? ( w sztuce powiedzmy... )
  Jestem rocznik 1970 a Pan 1961... w Krakowie działałem ostatnio jakieś 15 lat ,obecnie raczej poruszam się poza granicami Naszego Ukochanego Kraju... i jeśli pogooglować to znowu nie jestem taki anonimowy ... (ha,ha,ha)
  no to zaczynamy Bal! :)
  Ps.
  Anek nie mówi się "O, Jezu!" tylko :,,Dżizas kurwa ja pierdolę !,,

  OdpowiedzUsuń
 5. No to co Wojtek? to zaczynamy!
  wujka Googla się popytałeś?
  no to może zaczniemy od tego co nas łączy... :)
  1.-ja o Tobie przeczytałem w Magazynie Gazety Wyborczej...czyli o Albumie...
  2.Ty możesz o mnie również przeczytac w Gazecie Wyborczej... :) :
  http://goscniedzielny1.blogspot.com/2012/03/egzekucja-polskiego-bandyty.html
  (http://wyborcza.pl/1,76842,11344051,Zabawa_w_egzekucje_na_Allegro.html )
  -----------------------------------------------------------------
  i gdyby okazało się ,że jestem polskim Żydem ,rozumiem ,że nie zmieni to Pana stosunku absolutnie w ocenie mojej osoby... (?)
  pzdr.
  g.n

  OdpowiedzUsuń
 6. a co się będzie działo jak Drogi Wojtku dojdziemy do ,, tzw. Raportu Stroopa, czyli dokumentu pod tytułem Es gibt keinen jüdischen Wohnbezirk - in Warschau mehr! (Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!), sporządzonego na rozkaz SS-Brigadeführera i generała majora policji przez Jürgena Stroopa. Wspomniany raport, wykonany w trzech kopiach (jedną z nich otrzymał Heinrich Himmler), opisuje pacyfikację powstania w warszawskim getcie. Podpis pod fotografią głosi Mit Gewalt aus Bunkern hervorgeholt (Przemocą wyciągnięci z bunkrów). Raport Stroopa w postaci pdf-a z książki wydanej przez IPN w 2009 roku (ze wstępem Andrzeja Żbikowskiego i polskim tłumaczeniem zawartości) jest dostępny na internetowej stronie instytutu.,,
  -czytałeś dokładnie?
  bo nie wiem czy czytałeś kiedyś taką ksiązkę ,,1984,,? w Krytyce Politycznej mówią ,że chłopak był niepopważny... ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miernoty uważają zwykle, iż za tym, że ktoś im nie chce wydać książki lub wyprodukować wystawy, stoi jakiś tajemniczy układ, spisek, Rada Mędrców Syjonu, masoni, Sekta Ślepców, bardziej aktualnie - homolobby, etc... A tymczasem prawda jest trywialna i okrutna, to co produkują do upubliczniania się nie nadaje. Koniec, kropka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy/Niedzielny, nie rozpędzaj się z tym trollingiem...

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Żeby zamieścić komentarz, trzeba się po prostu zalogować na googlu i przedstawić.